Izvor: Politika, 14.Apr.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izlazak na crtu

Pregovori oko sastavljanja nove vlade kao nikada do sada pokazali su sve protivrečnosti našeg političkog života. Ni činjenica da je veliki broj birača izašao na parlamentarne izbore i da se Srbija u ovim danima nalazi pred sudbonosnim istorijskim izazovima nije bila dovoljan razlog da naše proevropski orijentisane stranke pokažu svoju odgovornost. Naprotiv, do izražaja je došla velika neodgovornost glavnih aktera u političkim pregovorima o obrazovanju nove vlade. Pregovori su odmah pokazali >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << da naše stranačke elite jednostavno nisu spremne da žrtvuju svoje učešće u vlasti radi poštovanja osnovnih demokratskih načela i ustanovljenih običaja demokratskog ponašanja.

U tome prednjače predstavnici DSS jer na sve načine pokušavaju da ospore osnovno demokratsko pravilo da u koalicionoj vladi stranka koja ima najveći broj poslanika ima pravo da predloži premijera i preuzme veći broj važnijih ministarstava.

U ovim pregovorima se, međutim, pokazuje da je DSS čvrsto srasla sa vlašću i da joj mesto premijera i dalje, bez obzira na nepovoljnije izborne rezultate u odnosu na prethodne, omogućuje nesmetano obavljanje državnih funkcija. U toku prethodne tri godine u našoj javnosti očigledno nije dovoljno prepoznata težnja Vojislava Koštunice da se održava na vlasti u gotovo bezizlaznim situacijama. Jer, utisak je da je Koštunica i te kako spreman da se bori za vlast, pa makar to bilo i nauštrb ostvarivanja velikih demokratskih principa. A oko sadašnjeg premijera stasala je vlastodržačka politička oligarhija koja, braneći njegove pozicije, brani pre svega svoje lične i materijalne interese, proglašavajući odbranu premijerskog mesta za poslednju liniju odbrane uzvišenih demokratskih i nacionalnih interesa.

Ključni pregovarač u obrazovanju nove vlade, pored DSS, svakako je DS. Pozicija ove stranke je u ovim pregovorima puna protivrečnosti i političkih izazova. Vodeći kampanju tako da je njena stvarna politička okosnica bila predstavljena u stavu da u slučaju ostvarivanja vodeće uloge u demokratskom bloku DS pripada pravo da dobije premijersko mesto, ova stranka je sebi smanjila koalicioni kapacitet, ali je privukla veliku podršku novih birača. Na toj osnovi je i ostvaren istorijski izborni uspeh DS. Premijersko mesto za kandidata DS bilo je glavni garant da će doći do ubrzanih i radikalnijih promena u načinu vođenja državne politike. Može se slobodno reći da je kao rezultat izbornog obećanja o novom premijeru koji će biti istinska personifikacija i garant nove reformske i proevropske politike, DS i dobila podršku gotovo milion birača i vodeće mesto u stranačkom bloku koji je u prilici da sastavi stabilnu demokratsku vladu.

Isticanjem Božidara Đelića kao mandatara predloženog od strane DS ova stranka je izašla na crtu i tako preuzela odgovornost pred svojim biračima da će istrajati na odbrani demokratskog pravila da stranka koja ostvari najbolji izborni rezultat u koaliciji ima pravo da dobije premijersko mesto. I posle izbora Božidar Đelić je nastupao kao jedino prihvatljiv kandidat DS za premijera, i o tome u izjavama funkcionera DS nije bilo prostora za razgovor. Nije izgledalo da Đelić trči već izgubljenu trku i da je iskorišćen samo u pregovaračke svrhe. I, šta je ostalo od tog pompeznog i beskompromisnog izlaska Demokratske stranke na crtu? Posle nekoliko nedelja pregovora DS je odustala od svog izbornog obećanja i prihvatila je da prepusti mesto premijera DSS i Vojislavu Koštunici. Na ovaj način je stranačka oligarhija DS pokazala da joj je važnije da dođe do projektovanih ministarskih mesta nego da istrajno i dosledno brani demokratska načela i izbornu volju građana. Pozivanje na potrebu i nužnost istorijskog kompromisa zvuči kao jalov i neubedljiv izgovor. Kompromisi u politici su neizbežni. Ali postoje političke i istorijske okolnosti kada kompromisi oko temeljnih demokratskih načela jednostavno nisu mogući. Jer kada se jednom ta načela pogaze onda politički život postaje kaljuga u kojoj odsustvo moralnih i demokratskih načela postaje svakodnevna pojava. Sada se dešava da oni funkcioneri DS koji su mesecima vodili beskompromisnu izbornu kampanju u kojoj nije bilo mesta za bilo kakav dogovor o ustupanju premijerskog mesta, bez ikakvih obzira objašnjavaju suštinu velikog istorijskog kompromisa. Funkcioneri DS-a će sada sa istim žarom braniti novu poziciju ove stranke, ne osećajući nikakvu odgovornost ili potrebu da se obrate članstvu i biračima , jer za njih su oni samo postotak na marketinškoj skali stranačke popularnosti. Ne radi se ovde zato o marketingu i stranačkom rejtingu , već o mnogo važnijem pitanju – radi se o odbrani demokratskih načela, na čemu je DS i zasnovala svoju politiku u toku i neposredno nakon izbora.

Ali to kao da previše ne zanima funkcionere DS, oni su sigurni u svoju izuzetnu političku misiju, jer znaju da iza njih stoji poslušna stranačka mašinerija koja će, pretpostavljamo, kao i uvek aklamacijski i jednoglasno opravdati i podržati svaki njihov politički zaokret.



[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.