Izvor: Večernje novosti, 01.Avg.2013, 22:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izjava o srpskoj nacionalnosti uslov za studiranje
IAKO su se početkom godine na Univerzitetu u Beogradu čuli zahtevi da bi trebalo pooštriti kriterijume za upis na budžet srpskih studenata iz regiona, pravila nisu promenjena. Maturantima iz bivših republika dovoljno je da se izjasne kao Srbi i mogu da upišu bilo koji državni univerzitet u Srbiji kao naši državljani i, ako se dobro rangiraju, da studiraju besplatno. Zahtev pojedinih profesora i studenata bio je da brucoši iz bivših jugoslovenskih republika potvrdu da su Srbi moraju da >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << donesu iz rodnog grada. Jedno je, kažu, ako se neko na Cetinju izjasni kao Srbin, a sasvim druga stvar ako to učini na pisarnici neke od beogradskih opština. - Ništa se nije promenilo. Pravila nisu pooštrena - kaže za „Novosti“ prof. dr Aleksandar Lipkovski, profesor Matematičkog fakulteta i član Senata UB. - Osim mene, još nekoliko kolega na Senatu podržavalo je istu ideju, ali nismo imali većinu. Donošenje potvrde o srpskoj nacionalnosti trebalo bi da spreči „srpstvo za jednokratnu upotrebu“. Na Univerzitetu kažu da, kako bi ova ideja bila sprovedena u delo, inicijativu mora da pokrene Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Univerzitet jeste autonoman, ali nema mogućnost da sam donosi ovakve odluke. A samo za ovaj upisni rok, tačnije od početka maja, Ministarstvu prosvete, koje je zaduženo za nostrifikacije đačkih diploma, stiglo je 875 zahteva. - Najviše zahteva podneli su učenici iz Crne Gore, a zatim i iz ostalih bivših jugoslovenskih republika - kažu u Ministarstvu prosvete. - Na listi onih koji čekaju nostrifikaciju su i naši državljani i stranci koji su maturirali u Nemačkoj, Francuskoj, Americi, Belgiji, Holandiji, Švedskoj, ali i Siriji i Egiptu. Svake godine državne univerzitete u Srbiji upiše oko 2.000 akademaca iz regiona ili pravih stranaca. Maturanti iz RS, zahvaljujući specijalnim vezama Srpske i Srbije, ne moraju ni da nostrifikuju diplomu i na državnim fakultetima imaju ista prava kao domaći akademci.
Nastavak na Večernje novosti...
Do indeksa preko izjave o srpskoj nacionalnosti
Izvor: NoviMagazin.rs, 01.Avg.2013
Iako su se početkom godine na Univerzitetu u Beogradu čuli zahtevi da bi trebalo pooštriti kriterijume za upis na budžet srpskih studenata iz regiona, pravila nisu promenjena. Maturantima iz bivših republika dovoljno je da se izjasne kao Srbi i mogu da upišu bilo koji državni univerzitet u Srbiji...



