Izdavači: Problem pri uvozu udžbenika PDV, carina nije problem

Izvor: Vesti-online.com, 21.Avg.2016, 09:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izdavači: Problem pri uvozu udžbenika PDV, carina nije problem

Direktorka izdavačke kuće "English book" Liza Braun izjavila je da je najveći problem za izdavače koji uvoze knjige u Srbiju Porez na dodatu vrednost (PDV).

- Od kada je uveden PDV to je uglavnom najveći problem za izdavaće koji uvoze knjige, jer vi morate da platite PDV na ulasku knjiga u zemlju. Vi uvozite uoči školske godine, a vi u to vreme još niste počeli da prodajete knjige. I to je problem. Plaćate PDV pre nego što ste počeli da zarađujete taj novac - rekla >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << je Liza Braun za portal Gradskibiro.

Ona je rekla da je PDV 10 odsto i da je u nekim zemljama u okruženju i veći.

- To (10 odsto)  i nije tako strašno. Može da bude i 20 odsto kao i za druge proizvode. Carine nema, što je jedna dobra poenta. Ne mogu da se žalim. U nekim zemljama je PDV veći kao u Republici Srpskoj 17,5 odsto, ali u Engleskoj nema PDV za knjige - kazala je Liza Braun.

Liza Braun kazala je da neki izdavači iz Srbije štampaju knjige u Kini i da im se to isplati, zbog niže cene papira.

Upravnik Carinarnice Beograd Željko Popović rekao je za portal Gradskibiro da je stopa carine za uvoz udžbenike jedan odsto i da su uslovi i potrebna dokumentacija za sve koji uvoze udžbenike isti i da je jedino potrebno da postoji rešenje o odobravanju udžbenika Ministarstva prosvete.

- Saglasno navedenim odredbama zakona o PDV-u i pravilnika kao , dokaz na osnovu kojeg su knjige odobrene kao udžbenici a koji izdaje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, to je razlika koja treba da se napravi - knjige i udžbenici. Pdv je 10 ili 20 odsto - naveo je on.

On je dodao da je stopa carinjenja za udžbenike jedan odsto ili 0 odsto ako je potpisan sporazum o uvozu predmeta prosvetnog, naučnog i kulturnog karaktera.

- Preferencijalna carinska stopa prema svim Sporazumima o slobodnoj trgovini je nula odsto. Tako da za zemlje članice koje su potpisale taj Sporazum je carinska stopa 0 odsto. U ovaj tarifni stav ne ulaze samo knjige, već i radne sveske, brošure, praktikumi. Za sve to što se svrstava u ovaj tarifni stav je jedan odsto - kazao je on i dodao da takav sporazum sa Srbijom postoji sa 100 zemalja .

Govoreći o uvozu udžbenika iz Kine Popović je rekao da se za robu iz te zemlje sprovodi carinski postupak i da je carinska stopa jedan odsto, kao i da je Kina potpisnica sporazuma  o slobodnoj trgovini.

Komentarišući navode da su često carina i porez veći od vrednosti uvezenih udžbenika, Popović je rekao da to ne može biti.

- Carina je jedan odsto, a PDV može da bude 10 i 20 odsto. U jednom slučaju to je oko 11 odsto, a u drugom oko 21 odsto od vrednosti robe. Tako da carina i porez nikako ne mogu da budu veći od vrednosti robe - kazao je Popović.

- Dosta nedoumica ima oko plaćanja PDV i tu dosta dolazi do nesporazuma sa uvoznica. Ja bih preporučio svima koji uvoze udžbenike a udžbenici su propisani planom i programom za osnovno, srednje i visko obrazovanje da se obrate Ministrastvu prosvete i da traže rešenje o odobravanju udžbenika. U slučaju da dobiju rešenje o odobravanju udžbenika prilikom uvoza robe po zakonu o PDV plaćali bi manju stopu PDV a to je od 10 odsto -  kazao je Popović.

Na pitanje koliko traje procedura carinjenja prilikom uvoza Popović je rekao da je procedura "vrlo kratka, ako su ispunjeni svi uslovi".

- Ako su podneti svi dokumenti koji su potrebni prilikom uvoznog carinjenja, ako je to sve u redu procedura ocarinjenja je vrlo kratka. Potrebno je samo izaći na pregled robe utvrditi da li je činjenično stanje to, da se sravni komadno i to vrlo kratko traje - naveo je Popović.

Popović je kazao da se u slučaju da pravno lice za svoje zaposlene naručije neke knjige za edukaciju svojih zaposlenih, na primer preko interneta treba da sprovede redovan carinski postupak uvoza robe.

 - Dakle, sprovodi se uvoz udžbenika kao za pravno lice - naveo je on.

Nastavak na Vesti-online.com...






Povezane vesti

Udžbenici iz uvoza - nedoumice oko plaćanja PDV-a

Izvor: Beta Video, 21.Avg.2016

BEOGRAD - Direktorka izdavačke kuće ``Ingliš buk`` (English book) Liza Braun (Lisa Brown) izjavila je da je najveći problem za izdavače koji uvoze knjige u Srbiju porez na dodatu vrednost (PDV). ``Od kada je uveden PDV to je uglavnom najveći problem za izdavaće koji uvoze knjige, jer vi morate...

Kliknite na sliku da bi video krenuo.

Realizovano uz pomoć www.beta-video.tv

Nastavak na Beta Video...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.