
Izvor: RTS, 24.Apr.2009, 21:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Iz protesta odsekao sebi prst
Udruženje tekstilnih radnika Novog Pazara stupilo u štrajk glađu, a njihov predsednik Zoran Bulatović odsekao je sebi prst u znak protesta zbog nebrige države.
Predsednik Udruženja tekstilnih radnika u Novom Pazaru Zoran Bulatović, koji predvodi štrajk tekstilaca u Novom Pazaru, odsekao je sebi prst u znak protesta zbog, kako kaže, nebrige >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << države prema radnicima u tom regionu koji gladuju.
Zamenik ombudsmana Srbije Goran Bašić najavio je da će radnike Holding kompanije "Raška" u Novom Pazaru lično zamoliti da prekinu štrajk glađu.
Bašić je rekao da će, posle radikalnog poteza predsednika Štrajkačkog odbora Zorana Bulatovića koji je sebi odsekao deo prsta, razgovarati sa gradonačelnikom Mirsadom Đerlekom, a štrajkače pokušati da ubedi da odustanu od štrajka glađu.
" Štrajkači treba da čuvaju zdravlje, ali i da opšteprihvaćenim sindikalnim načinima borbe istraju u zahtevima koje imaju prema državi", rekao je Bašić.
Bulatović je najpre odbio lekarsku pomoć, ali je na intervenciju gradonačelnika Novog Pazara Mirsad Đerleka pristao na zahvat u Zdravstvenom centru gde mu je prišiven deo malog prsta.
Izlazeći u pratnji gradonačelnika iz prostorije u kojoj borave ostali štrajkači glađu, Bulatović je rekao da su svi oni "spremni da pojedu svoje prste".
"Dok nam država ne ispuni zahteve, seći ćemo jedan po jedan prst i tako se hraniti, jer drugog izlaza nemamo. Nisam hteo da dozvolim da prste danas seku samohrane majke i žene, kao ni radnici iz Sjenice i Tutina, ja sam to uradio, smatrajući sebe u ovom trenutku najzdravijom osobom", rekao je Bulatović.
Gradonačelnik je rekao da je "kontaktirao Vladu Srbije", kako bi se ovaj problem rešio zajedničkim naporima.
"Pokušavam da ubedim radnike da prestanu sa štrajkom glađu", istakao je Đerlek podsetivši da je podržavljenje Tekstilnog kombinata "Raška" u toku.
Udruženje tekstilnih radnika Novog Pazara stupilo je u štrajk glađu juče, a u pismu upućenom premijeru Mirku Cvetkoviću i ministrima ekonomije i regionalnog razvoja Mlađanu Dinkiću i pravde Snežani Malović oni traže isplatu zaostalih zarada za period od 1993. godine do prestanka radnog odnosa po osnovu Sporazuma o socijalnom programu.
Traži se i da Ministarstvo ekonomije hitno završi započetu konverziju dugova Holding kompanije "Raška" i "povezivanje" radnog staža dokupom za radnike kojima nedostaje do pet godina za prevremeni odlazak u penziju.
Tekstilni kombinat "Raška" nalazi se među 11 preduzeća u Srbiji koja će, kako je najavljeno, biti podržavljena.
Nekada je u Novom Pazaru i pogonima u Sjenici i Tutinu radilo oko četiri hiljade radnika, a sada samo u matičnom pogonu u Novom Pazaru radi jedva stotinak.