Izvor: B92, 14.Feb.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ivanović: Slovenija da ne žuri
Ljubljana -- Status ne može da se jede, a Slovenija ne treba da žuri po pitanju Kosova, rekao je Oliver Ivanović u Ljubljani.
Oliver Ivanović je danas, u ljubljanskom Centru Evropa, održao predavanje na temu "Kosovo - danas i sutra". Ivanović je, između ostalog, rekao i da je pogrešno žuriti sa pitanjem Kosova, koje jeste svetsko pitanje, ali sa evropskim konsekvencama. Ivanović je naveo i da je neodgovorna politika ona koja predstavlja status kao rešenje problema. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
"Status ne može da se jede", rekao je Ivanović, ocenivši da će 3-4 nedelje posle romantičarskog pristupa i euforije oko proglašavanja nezavisnosti, biti potražen krivac za to što nema struje, vode, radnih mesta...
Evropsku uniju je Ivanović ocenio kao tromu i sporu, rekavši da EU mora da dođe na Kosovo sa programom konkretne pomoći, a pitanje je šta će biti ako se izgubi vreme oko misije. On je ocenio da na Kosovu ne treba očekivati strane investitore sve dok nema političke stabilnosti.
Što se tiče misije EU, Ivanović je rekao da je protiv načina na koji bi se ta misija slala, ali da je podržava, jer je njena svrha i da obuzda organizovani kriminal, a sa misijom dolazi 20-30 kriminalista za rešavanje takvih slučajeva, oko 100 tužilaca iz Italije, Francuske i Nemačke, koji bi trebalo da se pozabave najznačajnijim slučajevima privrednog kriminala na Kosovu.
Ivanović je ocenio i da će Kosovo zaista biti nezavisno tek za oko desetak godina, ako bude primljeno u međunarodne organizacije.
Komentarišući prava koje kosovska vlada planira za Srbe na Kosovu kao manjinu, Ivanović je rekao da su Srbi, tek kada su svedeni na bezopasnu manjinu, počeli da dobijaju politička prava pozicije u kosovskom društvu.
Nakon predavanja, on je, odgovarajući na pitanje organizatora, slovenačkog instituta Ifimes, kako on, kao kosovski Srbin, vidi spoljnu politiku Slovenije koja predsedava EU i čiji vodeći ljudi su, do sada, pokazali podršku nezavisnom Kosovu, Ivanović rekao da je, do skoro, slovenačka spoljna politika bila uzdržana prema tom pitanju i tu nije bilo nikakvih javnih istupanja.
Ivanović je odgovorio da je više no očigledno da će Amerikanci vršiti pritisak pre svega na Sloveniju i Makedoniju, ali da on Sloveniji sugeriše da vodi pragmatičnu politiku.
"Vi nemate ni jedan razlog da žurite. Vreme je lek za mnoge stvari", rekao je Ivanović u Ljubljani i naveo da ne misli da će između Srbije i Slovenije biti bilo kakvog rata, diplomatskog ili političkog, ali da će sigurno doći do zahlađenja odnosa, a to može da ima uticaj na ekonomske odnose.
Ivanović je pretpostavio i da će srpski ambasador biti povučen istog momenta kada se Slovenija jasno izrazi u prilog podržavanja nezavisnosti Kosova.
Zamoljen da prokomentariše rad slovenačkog šefa diplomatije Dimitrija Rupela, koji u istom danu u Beogradu daje jednu, a u Prištini drugu podršku, Ivanović je odbio da komentariše, navodeći kao ilustraciju samo nedavni naslov u albanskoj štampi o Dimitriju Rupelu: "Čovek za sve".







