Izvor: N1 televizija, 24.Apr.2018, 23:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Istrčana najbrža polarna milja u istoriji
Iriski atletičar Pol Robinson prethodnih dana je istrčao najbržu milju ikad trčanu na Severnom polu.
Izvor: Agencije / N1
On je na temperaturi od minus 28 stepeni Celzijusa u Kampu Barneo, vrlo blizu samog geografskog Severnog pola, milju istrčao za 4 minuta, 50 sekundi i 95 stotinki.
Iskusni miljaš imao je pred sobom ravnu, ali ledenu stazu koja je određena uz pomoć savremene navigacione opreme. I pored izuzetno niske temperature, uslovi za trku ocenjeni >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << su kao povoljni, budući da je bilo vedro i bez vetra.
Ipak, 25-godišnjak je pretrpeo promrzline na ušima, zbog čega mu je odmah ukazana pomoć. Sada je, međutim, najbrži trkač na jednu milju na oba pola, na Antarktiku je rekord od 4 minuta i nepunih 18 sekundi postavio novembra prošle godine.
U ovoj disciplini, pri znatno blažim uslovima, Robinson želi da se takmiči i na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020.godine.







