Istraga je u toku

Izvor: Vesti-online.com, 19.Feb.2013, 13:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Istraga je u toku

Izuzetno zanimljiva vest stigla je u BiH iz Bohuma. Istražioci iz tamošnjeg tužilaštva doći će početkom sledećeg meseca u Sarajevo da se pozabave nameštenim fudbalskim utakmicama u kojima su učesnici bili klubovi iz BiH. Odmah da razjasnimo, materijala za istragu ima u dovoljnim količinama. Domaća liga šljivika i livada svake sezone iznedri sijaset sumnjivih mečeva.

Žarko Marković

U takvim utakmicama oba golmana naprasno zaborave da im je mesto među stativama, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << pa prime po tri-četiri gola, i meč lagano uđe u ono što se kladioničarskim rečnikom naziva sedam plus. Nije zanemariv ni broj, sportskim metajezikom rečeno, velikih preokreta, da jedna ekipa gubi na poluvremenu, a onda u drugom delu, odjednom ispoštuje dogovor iz svlačionice i dobije meč. Ima tu još primera, ali oni su za posebnu priču o ligi koja sebe nezasluženo naziva "premijer".

Koliko je poznato, istražiocima UEFA i tužilaštva iz Nemačke interesantne su i neke utakmice bh. klubova u Evropi. Pitate se u kojoj Evropi? Pa, reč je o onim susretima prvih pretkola u drugoj ligi evropskih takmičenja koje se igraju u sezoni kupanja i gleda ih ča 300 gledalaca. Tu negde, u tom periodu, klubovi iz BiH završavaju svoju evropsku epopeju. Dakle, ostanu na samom početku. Nešto slično kao i ovdašnji političari koji nikako da krenu sa početka na evropskom putu.

E, sad, suština. Tužioci iz Bohuma dolaze da istražuju u Bosni zato što od svojih kolega tužilaca u Sarajevu nemaju nikakve koristi. Naime, iz ovog nemačkog grada pre više od godinu dana u Tužilaštvo BiH, u onu, kako to Milorad Dodik voli da kaže, nedejtonsku instituciju, došao je kompletan spis o nameštenim mečevima, na više od 300 strana.

Sugerisano je tužiocima u BiH da sami istraže moguće slučajeve nameštanja na teritoriji koji pokrivaju i uključe se u veliku hajku UEFA protiv najveće pošasti savremenog sporta. Odgovora nije bilo mesecima, osim onog da je istraga u toku, a Nemci nisu mogli više da čekaju, zasukali su rukave i odlučili da krenu put Sarajeva. Kad neće Sarajevo Bohumu, hoće Bohum u Sarajevo.

Priča o neradu Tužilaštva BiH zvuči poznato, zar ne? U poređenju sa drugim predmetima kojima se ta institucija ne bavi, neistraživanje nameštenih fudbalskih utakmica, dođe kao neka relaksacija u opštem neradu.

Nemaju pojma ti Nemci iz Bohuma da isto to Tužilaštvo BiH već šest i po godina, pod motom "istraga je u toku", ne radi ništa na slučaju zločina Petog korpusa takozvane Armije BiH i komandanta te jedinice Atifa Dudakovića. Ne znaju ni to da samo tužioci iz tog tužilaštva smatraju da se u Dobrovoljačkoj ulici i Tuzlanskoj koloni nije desio nikakav zločin, a da je Naser Orić bio humanitarni radnik u Srebrenici.

Da ne bi ređali nerešene slučajeve zločina nad Srbima, vratićemo se na fudbal. Sigurno je da Nemci blage veze nemaju da u dvoentitetskoj i tronarodskoj podeli BiH postoje najmanje tri kriterijuma za štelovanje mečeva, komšijski, entitetski i narodski.

Prevedeno u praksu, to znači da Bošnjaci nameštaju sa Bošnjacima iz svih krajeva, hercegovački Hrvati šteluju sa hercegkovačkim Srbima, a posavski Srbi sa lokalnim Bošnjacima. I to se radi tako vešto da je potrebno poznavati mnogo više činjenica o ovdašnjim odnosima i mentalitetu da bi cela ta bulumenta razbila. Zato nisam ubeđen da neki tamo Nemci to mogu da urade. Kao, što, recimo, haške sudije i tužioci, ni nakon više od deceniju i po suđenja ne mogu da razumeju neke stvari vezane za građanski rat u BiH. Ali, i to je tema za neku posebnu priču.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.