Izvor: B92, 15.Okt.2014, 19:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Iran: Imamo 16 tajnih službi
Iran je danas prvi put informisao javnost o strukturi svojih tajnih službi.
Objavljenio je da resorni ministar obaveštajnih službi Mahmud Alavi predsedava koordinacionim savetom koji kontroliše rad ukupno 16 različitih agencija.
Saopštenje, objavljeno u časopisu koji izdaje ministarstvo bezbednosti, usledilo je na 30. godišnjicu spajanja nekoliko tajnih službi u jedinstveno ministarstvo.
Ministarstvo ima sopstvenu internet stranicu na kojoj postoji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i trocifreni telefonski broj putem kojeg Iranci mogu da odaju informacije.
Poslednjih godina, ministarstvo je objavljivalo i oglase i postavljalo bilborde u mnogim gradovima na kojima se gradjani ograbruju da pomognu tajnoj službi.
Iranska tajna služba bila je poznata pod imenom Savak do 1979. godine kada je u islamskoj revoluciji oboren pro-američki režim šaha Mohamada Reze Pahlavija a vlast preuzeli islamski klerici.










