Izvor: Politika, 20.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Inspektori obilaze gradilišta
Pojačana kontrola pokazala da poslodavci više brinu o zaposlenima
Novi Sad – Ministarstvo rada i socijalne politike, odnosno Republički inspektorat za rad u saradnji sa Odeljenjem inspekcije rada Južnobačkog okruga u Novom Sadu sprovelo je kampanju pojačanog nadzora u ovoj oblasti na novosadskim gradilištima.
U akciji je učestvovalo ukupno 20 inspektora rada iz Sombora, Subotice, Kikinde, Zrenjanina, Sremske Mitrovice >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << i Novog Sada. Nadzorom je obuhvaćeno 60 gradilišta, a obavljena su ukupno 154 nadzora: 68 u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i 86 nadzora u domenu radnih odnosa.
Utvrđeno je da je od ukupno 543 radnika zatečena na tim gradilištima njih 36 angažovano "na crno". Zato je u domenu radnih odnosa protiv poslodavaca podneto devet zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog izbegavanja da zaključe ugovor o radnom angažovanju, ili zbog izostanka prijava na obavezno socijalno osiguranje. Poslodavcima je naloženo da sa tim radnicima zaključe ugovore o radu i podnesu prijave za socijalno osiguranje.
U oblasti bezbednosti i zdravlja na radu izrečeno je devet zabrana obavljanja poslova na mestima na kojima nisu obezbeđene adekvatne bezbednosne mere i podneto je 13 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka. Interesantno je, međutim, da su na svim gradilištima na kojima su inspektori zabranili rad poslodavci, verovali ili ne, istog dana otklonili nedostatke zbog kojih su zabrane izrečene! To, zapravo, ukazuje da do kršenja propisa i ugrožavanja života radnika nije ni moralo doći da su "gazde" bile samo malo savesnije i odgovornije.
Inače, napisano je ukupno 25 rešenja kojima je naloženo poslodavcima da otklone utvrđene povrede zakonskih propisa, od kojih 13 u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, a 12 u domenu radnih odnosa.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić i državni sekretar u tom ministarstvu Snežana Lakićević-Stojačić, koji su neposredno bili uključeni u akciju na terenu, ocenjuju da je, bar prema rezultatima ove kontrole, uprkos utvrđenim nedostacima stanje na gradilištima znatno bolje nego ranijih godina, ali da je, istovremeno, uočeno da se u Novom Sadu ono brže menja nego u drugim područjima republike.
Načelnik Odeljenja inspekcije rada za Južnobački okrug Ljiljana Stojšić-Stojačić naglašava da su poslodavci, izvođači radova, u većini sproveli primenu propisa na kojima su ovdašnji inspektori rada insistirali tokom nadzora. To su, pre svih, mere u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu čije ignorisanje je prethodnih godina bilo najčešći uzrok nesreća na gradilištima, pa i onih sa tragičnim posledicama.
S. Živković
[objavljeno: 20.07.2007.]










