Inicijativa za izmenu Statuta BG

Izvor: B92, 21.Jan.2015, 12:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Inicijativa za izmenu Statuta BG

Skupština grada pokrenula inicijativu za izmenu statuta Beograda čiji je cilj da dobijemo moderan statut koji će olakšati život Beograđana, izjavio Vesić.

Gradski menadžer Goran Vesić je novinarima u Skupštini grada rekao da je inicijativu podneo 41 odbornik iz redova Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i Demokratske stranke Srbije.

"Reč je o ispunjenju predizbornog obećanja liste 'Aleksandar Vučic-budućnost u koju verujemo' koja je dobila >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << većinsku podršku Beograđana", rekao je Vesić.

Gradski menadžer je napomenuo da će biti formirana komisija koju će činiti predstavnici Skupštine grada i gradskih opština i koja će imati rok od devet meseci da izradi predlog za izmene statuta.

"Cilj nam je da grad dobije moderan statut koji će odgovarati životu. Sa druge strane namera nam je i decentralizacija koja će građanima približiti čitavu gradsku administraciju i organizaciju učiniti efikasnijom", kazao je Vesić i dodao da će biti predložene izmene pojedinih zakona koje bi pratile sam statut i učinile ga efikasnijim.

On je podsetio da sadašnji statut Beograda datira iz 2008. godine i dodao da je želja podnosilaca inicijative da statut bude usvojen konsenzusom i da bude dugoročno rešenje zbog čega će o njegovim odredbama biti konsultovana i najšira javnost.

Na dnevnom redu skupštinskog zasedanja koje je danas počelo naći će se i odluka kojom bi trebalo da bude povećan iznos jednokratne pomoći porodiljama u glavnom gradu sa dosadašnjih 20.000 na 35.000 dinara.

Vesić je podsetio da je zbog velikih dugovanja prema porodiljama i socijalnim korisnicima iznos socijalne pomoći morao da bude smanjen u prethodnih godinu i po dana.

Prema njegovim rečima, ukupna dugovanja Grada po tom osnovu iznosila su 14,6 milijardi dinara a porodiljama su u međuvremenu sva dugovanja isplaćena.

"Čim su se u budžetu stvorila sredstva, mi smo pomoć podigli i nadamo se da će ponovo biti mogućnosti za tako nešto", rekao je Vesić.

Gradski menadžer je podsetio na kritike koje je vlast u Beogradu trpela kada je smanjila iznos te pomoći dodavši da isplata pomoći porodiljama neće kasniti "ni dan" i da je bolje ta sredstva isplaćivati u okviru mogućnosti nego "lagati građane".

Skupština grada danas će odlučivati i o predlogu izmena odluke o javnom gradskom prevozu.

Prema Vesićevim rečima, time će biti precizirana pravila u naplati karata u gradskom prevozu, ovlašćenja kontrolora ali i obaveze putnika.

Vesić je naveo da putnik koji nema kartu "krši komunalni red" i da u skladu sa tim treba da snosi sankcije.

Odbornici Skupštine grada danas razmatraju i odluku o konverziji duga kompanije "Simpo" u udeo grada u vlasništvu tog preduzeća.

Vesić je naveo da time gradska vlast prati politiku vlade koja je učinila isto kad je reč o dugovanjima "Simpa" prema državi.

On je dodao da je cilj da se na taj način pomogne "Simpu" da nađe investitora.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.