Inicijativa mladih: Ne može se podignute glave u Potočare

Izvor: N1 televizija, 26.Dec.2017, 11:26   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Inicijativa mladih: Ne može se podignute glave u Potočare

Postoji nedostatak iskrene političke volje za prevazilaženje razmirica u regionu. Jeste se izvinjavao Tadić, jeste Vučić išao u Srebrenicu, ali je paralelno zabranio komemoraciju u Beogradu. Vučić je rekao da je išao izdignute glave u Potočare, a ne ide se tako, tamo se ide da se pokloni žrtvama, ocenile su u Novom danu Anita Mitić i Jana Vujić.

"Nacionalizam kao kancer izjeda naše društvo, ako se nastavi ovako nikada nećemo moći da idemo napred odavde", rekla je >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << gostujući u Novom danu Anita Mitić iz Inicijative mladih za ljudska prava.

Ona je dodala da je zvaničnicima najvažnije samo da mi ne budemo krivi ni za šta, ali i da Srbija najgore tretira svoje žrtve.

"Građani Srbije koji su bili u ratu nemaju nikakva prava, ali ne smemo da brinemo samo za svoje, moramo brinuti i za one žrtve koje su naša odgovornost", kaže Mitić i dodaje da ne smemo da zanemarimo činjenicu da je rat na ovim prostorima ostavio više od 100.000 žrtava.

Vujić: Na kraju dolazi do negacije žrtava

Jana Vujić dodaje da je ovo regionalni problem, te da se i inicijative u regionu bave rešavanjem istih.

"Kada je održavana komemoracija Praljku u Lisinskom, Inicijativa je održala paljenje sveća za žrtve", kaže Vujić i dodaje da se protive glorifikaciji zločinaca.

Ističe da se o žrtvama najmanje priča, da je najmanje prostora za to i to je poruka Izveštaja Inicjative, da na kraju dolazi do negacije žrtava.

Vujić kaže da se nakon podnošenja prijave protiv njih, zbog protesta u Beški, mnogo više priča o prisustvu ratnih zločinaca u javnom prostoru.

"To je bio naš cilj, eto zbog prekršajne prijave ćemo moći da pričamo o onome što je bila naša primarna tema, a to je odnos prema ratnim zločincima", kaže ona.

Mitić: Naš predlog da se donesu zakoni koji kažnjavaju negiranje haških presuda

Anita Mitić kaže da je sporno učešće ratnih zločinaca u političkom i javnom životu.

"Oni se dočekuju uz najviše državne počasti. Biljana Srbljanović je juče rekla da se Biljana Plavšić šeta kao kneginja po Vračaru", kaže Mitić, dodajući da nije protivzakonito da se bave politikom, ali da je njihov predlog da se donesu zakoni koji će da kažnjavaju negiranje haških presuda.

Incijativa mladih za ljudska prava protestovala je zbog pojavljivanja haškog osuđenika Veselina Šljivančanina na skupu vladajuće Srpske napredne stranke, a Mitić kaže da je to za njih bila najprirodnija stvar na svetu, jer je "besmisleno stati na stranu ratnog zločinca".

Ističe da su u poslednje vreme često bili na meti napada.

"Iz perspektive ljudskog bića jeste bilo zaista teško, ali sa druge strane ne znam kako bi ova godina izgledala da nismo u Bešku otišli, ne bismo napisali ovaj izveštaj", kaže Mitić i dodaje da izveštaj pokazuje da postoji međusobno podržavanje između političara i ratnih zločinaca.

Pogledajte celo gostovanje u Novom danu:

Izvor: N1

Nastavak na N1 televizija...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.