Izvor: B92, 09.Jun.2013, 20:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Identifikovan ubica iz Santa Monike
Los Anđeles -- Osumnjičeni za ubistvo četiri osobe na koledžu Santa Monika u SAD, koji je i sam usmrćen u sukobu sa policijom, identifikovan je kao Džon Zavari, javio je CNN.
Američke vlasti su navele da su među žrtvama i otac i brat ubice, Samir i Kris Zavari. Nakon što ih je ubio, Džon Zavari je oteo automobil od jedne žene i pucao na javni autobus.
Zavari je poginuo u sukobu s policijom dan pre svog 24. rođendana.
"Šokirani smo i tužni zbog ove tragedije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << koja je odnela pet života i, još jednom, uzdrmala poverenje naše nacije", izjavila je šef policije Sandra Lajon.
Napadač je od ranije, preciznije 2006. godine, poznat policiji, ali je tada bio maloletnik. Izvor iz policije rekao je CNN-u da je Džon Zavari patio od mentalnih problema.
"On je pre nekoliko godina bio na lečenju nakon što je napao i povredio jednu osobu", rekao je taj izvor.
Ne zna se da li su ga na lečenje poslale nadležne vlasti ili porodica, ili je otišao sam, niti pod kojim je okolnostima kasnije pušten.
"Vlasti nisu pronašle nikakvu vezu sa domaćim ili međunarodnim terorizmom", dodao je izvor CNN-a.
Policija smatra da je Džon Zavari zapalio kuću pre nego što je ubio oca i brata. Nakon toga je pucao okolo u nekoliko delova Santa Monike, što je trajalo 13 minuta.
Jedna žrtva, žena čije ime nije objavljeno, je ubijena pored biblioteke koledža. Takođe je ubijen 68-godišnji Karlos Navaro Franko, koji se tada vozio kroz kampus. Franko je bio u automobilu sa ćerkom Marselom (26), a na koledž su došli s namerom da joj kupe knjige za studiranje.
Ćerka je takođe pogođena i u kritičnom je stanju. Kako je u saopštenju naveo predsednik koledža Santa Monika Čui Cang, ne očekuje se da će devojka preživeti.
Policija je navela da je ubica imao na sebi pancir, 1.300 metaka i teško naoružanje.
Džon Zavari je ubijen u biblioteci koledža. Istraga pokušava da otkrije motiv njegovog napada, u kojem je takođe ranjeno pet osoba. Stanari blizu koledža i studenti šokirani su napadom.






