Izvor: B92, 06.Jun.2002, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

IZVESTAJ O FINANSIRANJU VJ I MUP SRBIJE OD 1994. DO 2000.

Beograd -- Rezim Slobodana Milosevica je, u periodu od 1994. do 2000, nelegalno, mimo budzeta, obezbedjivao opremu i sredstva za Vojsku Jugoslavije i MUP, navodi se u izvestaju Tribunala za ratne zlocine u Hagu, koji je u cetvrtak dostavljen medijima. U pitanju je, kako se navodi u izvestaju, posebna finansijska struktura koju su organizovali haski optuzenici Slobodan Milosevic, Milan Milutinovic i Nikola Sainovic, kao i Mihalj Kertes, Borka Vucic i drugi. Tribunal je sacinio pregled i analizu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dokumenata u vezi s finansiranjem MUP Srbije i Vojske, koji su operisali na Kosovu u prvoj polovini 1999. Zbog toga su navodi iz izvestaja ujedno i finansijski dokazi u vezi s delom optuznice za Kosovo protiv 5 haskih optuzenika. Izvor sredstava za taj program bila je Savezna uprava carina koja je od 1994. do 2000. omogucila prikupljanje velikih suma novca, a Milosevic je naredjivao da sredstva budu usmeravana za finansiranje aktivnosti raznih saveznih i institucija u Srbiji. Finansiranje je bilo unutrasnje, sto znaci da je novac u kesu iz Savezne uprave carina davan Vojsci i policiji, i spoljasnje, preko of-sor filijale "Beobanke" na Kipru i fiktivnih firmi koje su tamo otvarane.

Izvestaj Haskog tribunala sadrzi 55 strana i nejasno je koji su "domaci izvori" pomogli Tribunalu u prikupljanju dokaza. Kako Radio B92 saznaje, postoji mogucnost da su se haski istrazioci sluzili rezultatima istrage koju je Okruzno javno tuzilastvo u Beogradu povelo protiv Slobodana Milosevica 2001. Vrsilac duznosti saveznog ministra finansija, koji je sada nadlezan za saveznu upravu carina Veroljub Dugalic, kaze za Radio B92 da to ministarstvo nije upoznato s tvrdnjama Tribunala. "Mi bilo kakve odredjene informacije o tome nemamo i pokusacemo da proverimo to sto je iz Haga stiglo. Ono sto mozemo da kazemo je da je finansiranje Vojske i policije iz budzeta ide prema utvrdjenim pravilima i postoji potpuna kontrola trosenja tih sredstava. Mi cemo pokusati da utvrdimo sta se dogadjalo u periodu koji navodi Tibunal", kaze Dugalic. On ipak potvrdjuje da su savezne vlasti, nakon oktobra 2000, sprovele istragu u SUC u vezi s nelegalnim radnjama u periodu kada je na njenom celu bio Mihalj Kertes. "Savezno ministarstvo finansija je vrsilo odredjene provere trosenja i priliva sredstava u budzet nezavisno od ovoga sto je Tribunal objavio, a u to vreme nije nam stigao nikakav zahtev od Tribunala. To su provere koje se rade za potrebe nasih analiza, a ne zato sto je to zahtevao neko spolja", zakljucio je Dugalic.

U izvestaju Tribunala se navodi da je potreba stvaranja stranog dela te finansijske strukture i lociranje na Kipar proistekla iz medjunarodnih ekonomskih sankcija uvedenih za SRJ 1991, zbog kojih je veoma ogranicena mogucnost SRJ i Republike Srbije da kupuju oruzje i vojnu opremu na uobicajen nacin, od proizvodjaca. Izvestaju je prilozena i pisana izjava Slobodana Milosevica da je bilo neophodno da ti izdaci budu vodjeni kao "drzavna tajna", tako da nisu ukljuceni u godisnji savezni i republicki budzet.

Izvestaj o planiranju i primeni specijalne finansijske strukture obuhvata i izjave Vuka Ognjanovica, Mihalja Kertesa, Slobodana Milosevica, delove izjave Jovana Zebica, Nikole Sainovica, Jovice Stanisica, Radomira Markovica, Borke Vucic i drugih tadasnjkih zvanicnika, kao i pregled podataka iz kompanija koje su bile ukljucene u isporuku opreme za VJ i MUP.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.