
Izvor: Glas javnosti, 08.Okt.2008, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
I „špijuni“ su Srbiji preko potrebni
BEOGRAD - Ono što je za ovu siromašnu i napaćenu zemlju, pa i njenu vojsku doskora bila naučna fantastika, sada se i obistinilo - preneta je vest da je Vojska Srbije prošlog meseca kupila deset izraelskih bespilotnih letelica „orbiter“ i to po ceni od pola miliona dolara po komadu. Navedeno je i da je to učinjeno zarad dugoočekivane tehničke modernizacije oružanih snaga, kao i da je pre ove nabavke kupljena telekomunikaciona oprema vredna 50 miliona evra od firmi „Tadiran“ i „Tales“, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << takođe od Izraela.
Sve u svemu, znalo se da naša oprema debelo kasni za tehnologijama koje se sada koriste u svetskim armijama i da je nešto konačno moralo da se učini na modernizaciji naši oružanih snaga i pre svega obaveštajnog i kontraobaveštajnog sektora. Takođe, od ove nabavke, kako je navedeno, neće imati koristi samo vojska, već i civilni sektor, jer će one biti korišćene i za „nevojne pretnje i izazove“, odnosno za pomoć civilnim vlastima. Inače, ovo je samo prva nabavka, jer je sasvim verovatno da posle provere mogućnosti „orbitera“ bude nabavljeno još njih deset, a kasnije je u planu nabavka i bespilotnih letelica srednje veličine... Sasvim je verovatno da je ova kupovina potrebna našoj armiji, ali se kao i uvek postavlja „dežurno“ pitanje - da li je i neophodna u vreme ove opšte besparice...
OBAVEŠTAJNI RAD
Mene inače ne čudi da se novac ulaže u ovakve špijunske letelice, jer ne zaboravite na decenijski trend u svim armijama u kojima se broj vojnika smanjuje, zbog sve savršenijih tehničkih sredstava, a jedino raste ljudstvo u obaveštajnim i kontraobaveštajnim službama - ističe Dragišić.
Zoran Dragišić, vojni analitičar i stručnjak za bezbednost, smatra da su nam ove letelice apsolutno potrebne i da su oni koji se bave planiranjem razvoja i nabavki u vojsci potpuno u pravu što su se odlučili na ovakav potez.
- Bez ovakvih modernih letelica obaveštajni rad u jednoj modernoj armiji potpuno je nezamisliv i ukoliko je ovo deo strateškog plana modernizacija naše vojske, onda je za svaku pohvalu.
On dodaje i da se na ovaj način povećavaju odbrambeni kapaciteti naše zemlje, kao i da imamo područja zbog kojih je nabavka ovakvih letelica potpuno opravdana.
- To su pre svega jug Srbije i Kosovo i Metohija, koji su krizna područja i nad kojima jednostavno moramo da imamo pregled dešavanja kako nam se ne bi desilo iznenađenje kakvo smo imali tokom martovskog pogroma. Da li je 500.000 dolara po jednom aparatu skupo? To i nije toliko bitno pitanje, najvažnije je da se konačno odlučimo hoćemo li da imamo vojsku ili ne. Ukoliko odlučimo da hoćemo, onda moramo da budemo svesni i činjenice da je vojska po pravilu skupa institucija i da tu ne postoji ništa jeftino - ističe Dragišić.
I Aleksandar Radić, takođe vojni analitičar, slaže se da je nabavka ovih letelica bila preko potrebna našoj armiji.
- U svakom slučaju ih je trebalo kupiti mnogo ranije, za razliku od onog već čuvenog satelita. Samo da vas podsetim da je jedan od važnijih razloga za silne izgubljene bitke JNA i kasnije srpske vojske tokom devedesetih to što nisu imali bespilotne letelice. S druge strane, Hrvati su se potrudili i napravili primitivne, ali veoma korisne aviončiće i time su konstantno imali daleko više informacija od srpske vojske. A što se ove nabavke tiče, ona je u redu, samo nam treba više tipova ovih aparata kako bismo obezbedili sve uslove za potpuno taktičko izviđanje. Dakle, one omogućavaju da se u najkraćem mogućem vremenu i na veoma jednostavan način dođe do ključnih bezbednosnih podataka. Takođe, napominjem i da nema jeftinijeg načina za prikupljanje informacija od ovog - ističe Radić.
On kaže i da će ovi „orbiteri“ dobro doći za osmatranje juga Srbije, ali da će problem biti za teritoriju Kosova, jer po Vojnotehničkom sporazumu mi nemamo pravo da šaljemo bilo kakve letelice iznad teritorije sopstvene pokrajine.
Milan Pašanski, vojni analitičar iz Centra za civilno-vojne odnose, navodi da nema sve informacije o ovoj nabavci, ali da bi ovu nabavku trebalo stručno razmotriti kako nam se ne bi ponovio slučaj „satelit“, gde smo se dobro opekli.
- Meni sve ovo liči na produženu ruku pokušaja da se proveri naš status u okviru „Partnerstva za mir“ i eventualnu nameru Srbije da ide i ka punopravnom članstvu u NATO, zapravo da je reč o propagandnoj stvari na kojoj se testira naša spremnost za ulazak. Opet, nisam siguran koliko smo sada bili u mogućnosti da nabavljamo ovako skupu opremu, iako sam svestan da bez bespilotnih letelica nema dobrog obaveštajnog rada. S druge strane, imamo i taj sporazum sa NATO o razmeni informacija, ali ako je vrh države tako odlučio, onda su verovatno i dobro razmislili pre kupovine - zaključio je Pašanski.
A zbog cega mi ne mozemo sami da pravimo ove letelice? Pravili smo borbene avione, zasto ne bi napravili i jednu malo vecu maketu na daljinsko upravljanje i sa nekoliko tipova kamera. Za 5 miliona, ovde smo mogli napraviti sta god hocemo.