Hrvatska traži kamiondžiju silovatelja

Izvor: Vesti-online.com, 30.Jun.2011, 15:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvatska traži kamiondžiju silovatelja

Hrvatska je od Bosne i Hercegovine zatražila izručenje Dragana Paravinje koji je po svom priznanju ubio maloletnu Antoniju Bilić iz Drniša, potvrđeno je agenciji Beta u hrvatskom Ministarstvu pravosuđa.

"Očekujemo odgovor u najkraćem roku", rekla je portparolka tog ministarstva Vesna Dovranić.

Ona je izrazila nadu da će Dragan Paravinja biti izručen Hrvatskoj, a ne Srbiji koja je takođe najavila da će tražiti njegovo izručenje zbog krivičnog dela silovanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << i pokušaja silovanja, ali je dodala da to zavisi, pre svega, od BiH.

U Hrvatskoj su protiv Dragana Paravinje pokrenute dve istrage, jedna zbog sumnje da je ubio 17-godišnju Antoniju Bilić kako bi prikrio pokušaj silovanja i druga zbog pokušaja silovanja 25-godišnje autostoperke kod Omiša u junu 2010.

Srbija se neće protiviti da Dragan Paravinja, koji se sumnjiči za ubistvo Antonije Bilić, bude prvo izručen Hrvatskoj, ali ga i u Srbiji čeka odsluženje pravosnažne kazne, izjavio je koordinator Vlade Srbije za odnose sa javnošću Slobodan Homen. Homen je ponovio da će Srbija tražiti od Bosne i Hercegovine izručenje Dragana Paravinje.

Međutim, kako je naveo Homen, po Evropskoj konvenciji o izručenju, kada više zemalja traži nečije izručenje, prednost ima ona u kojoj je učinjeno teže krivično delo.

"U tom smislu Srbija se neće protiviti da prvo bude izručen zemlji u kojoj je počinio teže krivično delo, a nakon toga njega čeka i odsluženje zatvorske kazne u Srbiji", rekao je on. Homen je kazao da se opet ponavlja "poznata priča" da počinioci krivičnih dela imaju više državljanstava.

Za Paravinjom je u Srbiji raspisana poternica zbog silovanja i pokušaja silovanja, a pravosnažno je osuđen na 4, 5 godine zatvora. On je državljanin Hrvatske i Srbije, ali ne i BiH.

Potraga za nestalom Antonijom Bilić, koja je poslednji put viđena kako ulazi u kamion na mostu preko reke Čikole 7. juna, i danas je nastavljena. U potrazi učestvuje oko 160 policajaca, ronilaca, pripadnika gorske službe spašavanja i vatrogasaca.

Osim korita reke Krke ronioci i pripadnici slovenačke vojske i specijalaca sonarnim uređajem pretraživaće akumulacijsko jezero kod Gračaca, kod mesta Štikade.

Teren snimaju i dve bespilotne letelice Hrvatske vojske.

Vozač kamiona Dragan Paravinja uhapšen je 26. juna u Republici Srpskoj, gde se krio četiri dana, a trenutno se nalazi u zatvoru u Istočnom Sarajevu. Osnovni sud Sokolac na osnovu centralne poternice Paravinji je odredio pritvor zbog silovanja koje je na tom području počinio 2005. godine.

Hrvatska tereti Paravinju za ubistvo Antonije Bilić i dva pokušaja silovanja u Hrvatskoj.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.