
Izvor: Southeast European Times, 15.Jan.2015, 19:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrvatska traži da Srbija procesuira ratne zločine
Hrvatski zvaničnici su rekli da će Zagreb blokirati evropsku integraciju Srbije ukoliko Beograd ne procesuira ratne zločine počinjene na teritoriji Hrvatske tokom devedesetih godina.
15/01/2015
Igor Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 15.1.2015.
Zagreb traži da Srbija krivično goni osobe optužene za ratne zločine u Hrvatskoj devedesetih godina, što bi moglo prerasti u presudno pitanje kada je reč o daljoj evropskoj integraciji Beograda. >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << Zvaničnici i eksperti kažu da je ublažavanje tenzija oko ovog pitanja u vitalnom interesu obe zemlje.
Hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljenić rekao je za SETimes da Srbija mora da sudi visokim vojnim oficirima ako želi da se „suoči sa problemom ratnih zločina“.
Veliki broj bivših komandanata i lidera srpskog porekla je u zatvoru ili im se sudi u Hagu za ratne zločine, ali mnogi od optuženih i dalje su u pritvoru.
„Hrvatska će primenjivati, jedino i isključivo, apsolutno iste kriterijume za Srbiju koji su primenjivani [za nas] kada smo se pridruživali Evropskoj uniji“, rekla je hrvatska ministarka spoljnih poslova Vesna Pusić. „Ništa više, ali i ništa manje.“
Odnosi Hrvatske i Srbije krenuli su silaznom putanjom nakon puštanja na slobodu srpskog političara Vojislava Šešelja, protiv koga je tribunal za ratne zločine u Hagu podigao optužnicu za teške ratne zločine. Hag ga je pustio na slobodu sredinom novembra, nakon čega je Šešelj nastavio govor mržnje u Beogradu, a najviši srpski zvaničnici nisu se distancirali od njegove ratnohuškačke retorike.
Pusićeva je rekla da Šešeljev slučaj ne sme biti razlog nazadovanja odnosa dve zemlje.
„Kad god tenzije iz bilo kog razloga porastu, mi ne treba da jedrimo na njima, nego da ih izduvamo i spustimo na zemlju. Naš zadatak je da ljudima olakšamo život, a ne da ga otežamo -- u komunikaciji, poslu, saradnji na ekonomskom planu, gde Srbija i Hrvatska imaju puno zajedničkih interesa i mogućnosti“, dodala je ona.
Srpski zvaničnici kažu da su spremni da krivično gone ratne zločince, ali ukazuju da Hrvatska nema pravo da pridikuje Beogradu.
Srpska ministarka zadužena za evropsku integraciju Jadranka Joksimović kaže da je Hrvatska „zarobljena u prošlosti“.
„Očigledno da u Hrvatskoj ne postoji volja i sposobnost da se svi zajedno okrenemo budućnosti i boljoj saradnji u regionu. Ali, ako ne žele, to pokazuje zarobljenost u prošlosti, oko koje bismo i mi imali šta da kažemo“, rekla je Joksimović.
Nakon razmene ovih i sličnih izjava, srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić istakao je da će regionalna saradnja biti u fokusu Srbije kao predsedavajućeg Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS) ove godine.
„Smatram da je naš region na pravom putu i očekujem da će naše predsedavanje dati novi zamah regionalnoj saradnji“, izjavio je Dačić novinarima u Beogradu.
Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, kaže da je pogoršanje odnosa između Zagreba i Beograda loše za region i dodaje da bi evropska integracija Srbije bila zaustavljena samo kada bi hrvatsku poziciju podržali većina važnih članica EU i SAD.
„Sporovi Beograda i Zagreba nisu dobri jer je reč o značajnim zemljama regiona“, rekao je Simić za SETimes.
Od 2004. godine Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije podiglo je optužnice u 44 predmeta, od kojih je 35 zaključeno.
Bez obzira na trenutno nedovoljan broj slučajeva krivičnog gonjenja visokih vojnih oficira, ukazao je zamenik tužioca Bruno Vekarić, na tome se ipak radi.
„Mogu da prihvatim da stepen ili visina lica koja se nalaze na određenim funkcijama nisu dovoljno obrađeni u predmetima ratnih zločina, ali sve vreme smo na neki način bili servis Haškog tribunala. I kao servis smo im pomagali da dođu do određenih presuda“, kaže Vekarić.
Dopisnik Kruno Kartuš iz Osijeka doprineo je ovom izveštaju.
Koji koraci mogu da se preduzmu da bi se ubrzalo procesuiranje ratnih zločina u Srbiji i smanjile tenzije oko tog pitanja između Zagreba i Beograda? Komentarišite ispod teksta. .
Nastavak na Southeast European Times...