Izvor: Blic, 19.Jul.2009, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrvatska manjina most Srbije ka EU
Predsednik Sabora Hrvatske Luka Bebić je posle susreta sa gradonačelnikom Subotice Sašom Vučinićem ponovio da Hrvatska očekuje da će njena manjina u Vojvodini biti most Srbije ka Evropskoj uniji. Bebić je bio gost na jučerašnjoj proslavi 19. godišnjice osnivanja Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
– Hrvatska je jasno pokazala volju da susedima pomogne u procesu evropskih integracija, jer je zajednička evropska budućnost interes svih nas - rekao je Bebić. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << On je naveo da će Hrvatska i dalje pomagati sunarodnike u dijaspori i da očekuje da će Srbija i Hrvatska nastaviti da sarađuju radi poboljšavanja položaja Hrvata u Srbiji, a Srba u Hrvatskoj. „Nakon 1990-ih smo u situaciji kada su naše nacionalne manjine koje imaju osam predstavnika u Saboru, deo većine. Naši zakoni kojima su regulisani statusi manjina i programi povratka, postali su deo političke volje, ali na žalost problemi koji se javljaju su finansijski", rekao je Bebić.
On je ukazao da država može funkcionisati samo ako svi mogu ostvariti svoja prava. Na pitanje o Statutu Vojvodine, on je istakao da se Hrvatska neće mešati u ustrojstvo Srbije, ali je podsetio da je Vojvodina uvek imala autonomiju. „Vojvodina je i u onim teškim vremenima iza nas bila primer komunikacije, evropskog pristupa pravima manjina i ima specifičnosti. Nadam se da će Skupština Srbije usvojiti Statut, a u razgovorima sa zvaničnicima iz Vojvodine sam istakao da moja zemlja želi intenzivniju komunikaciju i saradnju, koja je prirodna zbog blizine Vojvodine Hrvatskoj", objasnio je on.
On je ukazao da ni u kojem slučaju neće biti kontakata mimo znanja Srbije, i da je uveren da je ta saradnja i u interesu Srbije. Na pitanje o ovonedeljnom oštećivanju automobila turiste iz Srbije u Dubrovniku, predsednik Sabora je rekao da se ne mogu predvideti pojedinačni ekscesi i da je policija reagovala na pravi način. „Svi turisti su dobrodošli, a policija je reagovala i za dva sata uhapsila počinioca", rekao je Bebić.
On je juče u govoru na skupu DSHV istakao delovanje tog saveza i pozdravio to što je DSHV na prošlogodišnjim poslaničkim izborima u Srbiji podržao proevropski blok.








