
Izvor: B92, 18.Jul.2020, 19:27
Hrvatska: Kako se na kraju ipak odustalo od ukidanja Ministarstva
Nakon izbora u Hrvatskoj, nametnula se ideja o ukidanju Ministarstva hrvatskih branitelja, odnosno pripajanje tog zasebnog resora Ministarstvu obrane.
Vrh HDZ-a, govor sagovornici Jutarnjeg lista, smatrao je da je sada pravi trenutak da se 25 godina nakon završetka Domovinskog rata - resor svede na jaku upravu u Ministarstva odbrane, kao što je to slučaj u većini drugih evropskih država koje brinu o ratnim veteranima.
Kako je navdeno, donošenjem jedinstvenog Zakona >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih porodica, praktično sva pitanja te osetljive populacije su rešena
Sagovornici Jutarnjeg smatraju i da braniteljska udruženja zbog toga neće protestovati, odnosno da su neki novi šatori na ulicama mogući jedino kad je SDP na vlasti, te da Tomo Medved, general Hrvatske vojske i aktualni ministar hrvatskih branitelja, može uveriti braniteljsku populaciju da bi on na čelu obedinjenog ministarstva bio i dalje garant da će se sva njihova materijalna i prava socijalne i zdravstvene skrbi i dalje poštovati.
I zaista, u javnosti se nisu mogle čuti kritike braniteljske populacije same ideje objedinjavanja resora, ali je od početka bilo jasno da Medved neće samo tako pristati na ukidanje svog ministarstva. I uspeo je. Ministarstvo hrvatskih branitelja njegovim je upornim lobiranjem opstalo, Medved će, dapače, biti drugi čovek nove Vlade na mestu potpredsednika, a braniteljska udruženja sada ministru šalju pisma podrške i zahvale.
Službeno, ministarstvo se nije ukinulo jer se zaključilo da resori MO-a i branitelja nisu kompatibilni, jer je u prvom reč o brizi za modernizaciju i sastav vojske, a u drugom o socijalnoj i zdravstvenoj brizi za ratne veterane.
Takođe, u ministarstvu kažu da su pred njima veliki projekti, poput gradnje veteranskih centara koji se finansiraju iz fondova EU pa bi tu moglo doći do problema pri povlačenju novca te da ministarstvo brine o pola milona branitelja i članova njihovih porodica.
Predsednik Andrej Plenković odlučuje o podeli resora te je, nakon analiza kojima se intenzivno pristupilo i sagledala nadležnost svih resora te njihova funkcionalna povezanost, doneo odluku da Ministarstvo hrvatskih branitelja ostaje samostalno telo jer ima važne prioritete koji nisu kompatibilni s nadležnostima drugih tela.
"Hrvatski branitelji u mandatu naše Vlade ni u kojem slučaju ne bi bili zakinuti, međutim, analizom smo utvrdili da bi procesi koji su za populaciju od ključne važnosti bili vrlo otežani, a želimo sve inicijative i aktivnosti koje smo započeli pre četiri godine uspešno sprovoditi i dalje", rekao je Medved.
No, to je službena verzija. Neslužbena, koju nam potvrđuju sagovornici iz vrha HDZ-a, kao i izvori iz braniteljskih udruženja, kaže da se na kraju odustalo od spajanja resora zbog činjenice da će na visokoj dužnosti u Vladi biti SDSS-ov Boris Milošević, pa bi braniteljima bilo teško “progutati” činjenicu da je predstavnik srpske nacionalne manjine potpredsednik hrvatske Vlade, a da se istodobno njima ukida ministarstvo.
"Stajalište vrha stranke i predsednika bilo je da se može ukinuti zasebno ministarstvo 25 godina nakon rata i postati uprava u MORH-u jer imamo jedinstven Zakon, a obećali smo i smanjenje ministarstava. Ali, kad se čulo da će SDSS-ovac biti potpredsednik Vlade, onda su HDZ-ovci na terenu reagirali drukčije i poslali su poruku da se ne treba ukidati. I Medved je tu kao zamenik predsednika HDZ-a čvrsto lobirao da se ne ukine njegov resor", kaže izvor iz HDZ-a za Jutarnji.
Dodaje se i da će nakon što se dovrše svi ti projekti u ministarstvu, do kraja mandata ono ukinuti.
"Što će biti, videćemo, ali ne vidim razlog da ne postane jaka uprava kad se dovrše svi ti projekti", kaže sagovornik iz HDZ-a.
I sagovornik iz braniteljskih udurženja blizak HDZ-u potvrđuje da je bilo takvih komentara među njima kad su čuli da će Milošević biti potpredsednik Vlade te da je to kod braniteljske populacije izazvalo negodovanja i frustraciju.
"Ali, naravno, mi smo svesni trenutka i potreba nacionalnih manjina da budu u Vladi kad čine većinu. Svjesni smo i da je predsednik Tuđman imao uz sebe predstavnike srpske i drugih manjina. Zato ne treba postojati bojazan i sumnja i verujem da će svi koji podržavaju Vladu u Saboru donositi odluke za dobrobit Hrvatske", kaže sagovornik.
Josip Đakić, predsednik Hvidre i ponovno izabrani zastupnik HDZ-a, kaže da je njihovo stajalište bilo da Ministarstvo branitelja mora ostati zasebno telo i da ga ne treba spajati.
"Zakon i službe unutar ministarstva organizovane su prema potrebama branitelja i stajalište je Hvidre da je dobro što je Tomo Medved kao zamjenik predsednika HDZ-a jasno obrazložio zašto treba ostati ministarstvo. Čestitamo mu na toj pobjedi. Naravno, ministarstvo neće trajati zauvek, životni vek branitelja prolazi, ali to što je prosečni životni vek branitelja samo 55 godina, upravo govori o stvarnim potrebama za daljom brigom - kaže Đakić.
Protiv spajanja resora bio je i Pero Kovačević, koji je 1997. pisao Tuđmanu elaborat o osnivanju zasebnog ministarstva, bio je i pomoćnik prvog ministra branitelja Jurja Njavre, a nakon što je on doživeo srčani udar i v. d. ministra.
Fred Matić, bivši SDP-ov ministar branitelja, kaže da je groteskno sve što se događalo zadnjih dana oko ideje spajanja resora branitelja i obrane.
"Našalio sam se nedavno da su ‘šatoraši’ imali dva pisma: u jednom hvale HDZ što su se spojili resori, u drugom što su branitelji ostali zasebni resor jer su te braniteljska udruženja na daljinski HDZ-a. Moj je predlog bio i u stranci da 25 godina nakon rata ne treba zasebno ministarstvo, nego da treba oformiti središnji ured koji bi se bavio pitanjima nestalih i zdravstvenom i socijalnom skrbi branitelja", kaže Matić, uz napomenu da šatore i plinske boce možemo videti samo kad je SDP na vlasti.
Jadranka Kosor, bivša premijerka, a ranije u Vladi Ive Sanadera i potpredsednica Vlade i ministarka porodice, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, otkriva da se i na kraju njenog mandatu na čelu Vlade razmišljalo da se ukine zasebno ministarstvo i osnuje jaka uprava u MORH-u jer se smatralo da je ministarstvo ispunilo svoju svrhu, ali onda su došli izbori i na vlast je došla Milanovićeva Vlada i ministarstvo je ostalo, a za vreme SDP-ove vlasti imali smo i šatore na ulici.
"Mislim da se odustalo jer se ide u koaliciju sa SDSS-om i to je ta vrsta kompromisa. A na temelju te koalicije ja očekujem da u Kninu, Vukovaru i Brezovici budu rame uz rame i Tomo Medved i Boris Milošević. Tada bi ta koalicija imala smisla, da se okrenemo budućnosti kao što je rekao Gotovina", smatra Kosor.
Kaže da bi sigurno jedan deo branitelja loše primio vest o spajanju resora, ali misli da je vrijeme da se ratnim veteranima tumači kako smo daleko od rata, kako smo članica Evropske unije i kako će im se u okviru zakona osigurati najbolja briga.
"Treba samo osigurati novac uz sprovođenje zakona. Braniteljima ne treba podilaziti, treba s njima otvoreno razgovarati i zajedno s njima donositi odluke. Vrlo je važno braniteljima i obiteljima isticati posebnu zaslugu, ali oni moraju deliti sudbinu svih građana", zaključila je Jadranka Kosor, piše Jutarnji.