Izvor: Glas javnosti, 01.Okt.2008, 07:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrvati izbegli zbog Jasenovca
BEOGRAD - Predstavnici Hrvatske nisu došli na međureligijski studijski susret „Suočavanje Srbije s prošlošću, perspektive za budućnost“ koji je nedavno održan u okviru godišnjeg sastanka Konferencije evropskih komisija za pravdu i mir Rimokatoličke crkve, jer nisu smeli da se suoče sa svojom odgovornošću za Jasenovac.
Sastanku u Beogradu prisustvovalo je 27 od 31 evropske komisije za pravdu i mir.
Generalni sekretar Komisije za pravdu i mir Međunarodne biskupske >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << konferencije „Sveti Ćirilo i Metodije“ potvrdio je da hrvatska komisija nije došla zbog „osetljive teme Međunarodnog studijskog skupa“ koji se posebno bavio srpsko-šiptarskim i srpsko-hrvatskim sukobima. Učesnici skupa posetili su Kosovo i Metohiju, Vukovar i Hrtkovce.
Predsednik Međunarodne Biskupske konferencije „Sveti Ćirilo i Metodije“ Stanislav Hočevar ocenio je, da je pomirenje jedinstven put izlaska tame zarobljenosti u svet novih mogućnosti i prilika, a time i veće odgovornosti i saradnje.
Vladika bački Irinej podsetio je da se u sadašnjim međunarodnim i političkim okolnostima srpska država i društvo suočavaju s iskušenjima patološkog izolacionizma i idealističkih, nerealnih očekivanja od eventualnog života u EU.
Koordinator Odbora za Jasenovac Srpske pravoslavne crkve protosinđel Jovan (Ćulibrk) rekao je da su dve radne grupe Konferencije evropskih komisija za pravdu i mir, koje su posetile Vukovar i Hrtkovce tražile od Odbora za Jasenovac SPC da im dostavi podatke i svoje viđenje koncentracionog logora Jasenovac i njegovog mesta u pravoslavnom srpskom identitetu od početka postojanja logora do danas.
- Ovo je prvi put da jedno zvanično telo iznese takav zahtev od SPC. To je presudan momenat i sigurno je da će imati posledice na naše međusobne odnose - rekao je protosinđel Jovan.
Ustase su ponosne na svoja nedela!







