Hronična upala  creva

Izvor: Blic, 29.Sep.2009, 06:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hronična upala creva

Antje Miler iz Kila može samo da sanja o tome da jede ono što želi. Ona slabo podnosi voće, sirovu i masnu hranu. Ova tridesetogodišnjakinja već 13 godina boluje od Kronove bolesti (Morbus Crohn), neizlečivog oboljenja creva koje podrazumeva konstantno napredovanje upale digestivnog takta.



Kao i kod ulceroznog kolitisa, reč je o hroničnoj upali creva. Bolest je karakteristična po nepredvidljivim pojačanjima i poboljšanjima kliničkog toka. Faze proliva, visoke >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << temperature, bolova i grčeva u trbuhu smenjuju se sa periodima bez značajnijih tegoba. Tok bolesti se, međutim, razlikuje od pacijenta do pacijenta i podložan je promenama. Zbog toga je teško davati opšteprihvatljive preporuke za ishranu. Pacijenti prolaze kroz različite stadijume bolesti, tokom kojih bolje ili slabije podnose hranu. Međutim, određenih namirnica pacijenti svakako treba da se odreknu. „Bolest ne izaziva pogrešna ishrana", ističe Irmtraut Kop, gastroenterolog iz bolnice „Amali Zifeking" iz Hamburga. Dokazano je jedino da pušenje pogoršava simptome Kronove bolesti.

Nastanak bolesti

Odgovorni za nastanak bolesti su verovatno genetske predispozicije i ekološki faktori. Oba tipa hronične upale digestivnog trakta Morbus Crohn i Colitis ulcerosa imaju sličan tok. Dok Kronova bolest može da zahvati celokupan digestivni trakt, ulcerozni kolitis se uglavnom javlja samo u rektumu, završnog delu debelog creva. Osim proliva, bolova i grčeva u trbuhu, bolest prate i psihičke tegobe.

Pacijenti bi, kao uostalom i zdrave osobe, treba da vode računa o ujednačenoj ishrani. Osim toga, treba da isprobaju koje namirnice dobro podnose, a koje ne. Ako se nakon konzumiranja određenih jela, recimo, češće javljaju tegobe, njih treba izbegavati ili barem unositi u manjim količinama. „Postoje faze kada mi paprika smeta, ali i one kada mogu da je jedem", objašnjava pacijentkinja Antje Miler.

Ishrana

U takvim slučajevima bi bilo korisno potražiti savet nutricioniste. Stručnjaci preporučuju zdravu ishranu, pri čemu se izbacuju one namirnice koje iritiraju creva, odnosno koje se teško podnose. Tu, pre svega, spadaju namirnice bogate vlaknastim materijama, ali i glavičasto povrće i mahunarke.

Pacijenti, međutim, sami moraju da utvrde šta im smeta, a šta ne. „Važno je da budemo pažljivi i razvijemo osećaj za sopstveno telo", kaže Milerova.

Osim izbora sastojaka jela, važan je i način njihove pripreme. Kristine Hinski, nutricionista sa „Klinike rehts der Izar" u Minhenu, savetuje pacijentima da pripremaju hranu na pari. „Povrće pripremljeno na pari uglavnom bolje podnosim", potvrđuje Antje Miler. Stručnjaci, međutim, ukazuju na to da prilagođena ishrana ne može da se isključi.

„Kod određenog toka bolesti to je neizbežno", kaže Kopova. Primera radi, zbog „uskih grla" u crevima treba izbegavati vlaknaste materije, jer su u protivnom moguće razne tegobe, uključujući i zavezana creva. Ako je zahvaćen i poslednji segment tankog creva, treba izbegavati i namirnice koje sadrže oksalnu kiselinu, kao što su kakao, čokolada, ali i spanać. U toj fazi bolesti se, usled poremećaja u radu creva, apsorbuje više oksalne kiseline, koja, zajedno sa kalcijumom doprinosi nastanku kamena u bubregu.

„Ako se ceo dan mučite sa prolivom i grčevima u stomaku, gubite apetit", kaže pacijentkinja Antje Miler. Gubitak kilograma i nedostatak supstanci od vitalnog značaja, kao što je gvožđe, mogu biti posledica. Zavisno od slučaja, ponekad je potrebna tečna ishrana ili ishrana preko sonde.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.