Holandija ne žuri da ratifikuje srpski SSP

Izvor: Southeast European Times, 09.Jun.2011, 23:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Holandija ne žuri da ratifikuje srpski SSP

Holandski poslanici odbacili su predlog da se proces pridruživanja pomeri napred, rekavši da će sačekati da čuju Serža Bramerca. Da li će to odlaganje izazvati evroskepticizam u Srbiji?

09/06/2011

Igor Jovanović za Southeast European Times iz Beograda – 9.6.2011.

Holandija je godinama blokirala proces pridruživanja Srbije EU, zbog neuspeha zemlje da uhapsi Mladića, generala bosanskih Srba čije su trupe počinile masakr u Srebrenici. Sada je Mladić >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << u pritvoru u Hagu, nakon što su ga krajem maja uhapsile i izručile srpske vlasti. Međutim, odluka holandskog parlamenta od srede (8. juna) nagoveštava da će Srbija možda morati još malo da sačeka.

Poslanici su odbili predlog o ratifikovanju Sporazuma o Stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Srbije i EU, ukazavši da će sačekati da glavni tužilac MKSJ Serž Bramerc objavi zvaničan izveštaj o saradnji Srbije.

Henk Jan Ormel, predsednik Stalnog odbora za spoljne poslove u parlamentu, kaže da žali zbog odluke parlamenta. „Srbija je važna evropska zemlja, ali pre pridruživanja mora da pokaže da sledi suštinske vrednosti EU“, izjavio je on srpskoj državnoj televiziji RTS.

„Bramerc će predstaviti svoj izveštaj EU, a s obzirom da je Savet bezbednosti UN već dao pozitivnu ocenu najnovijeg događaja, verujem da Holandija i njen parlament moraju da slede tu logiku“, rekao je Ormel.

Potpredsednik vlade Maksim Ferhagen rekao je da bi Srbija trebalo da se posmatra kao „normalna zemlja, sa normalnim uslovima za članstvo u EU“.

„Uveren sam da će prilikom debate o SSP u holandskom parlamentu većina poslanika tretirati Srbiju kao takvu“, dodao je on.

Mada su vlasti u Beogradu umanjivale značaj odluke holandskog parlamenta, neki analitičari kažu da bi to moglo da podstakne evroskepticizam u Srbiji i stvori probleme vladajućoj koaliciji, koja zasniva svoju izbornu kampanju 2012. na evropskoj integraciji.

Predsednik Boris Tadić izjavio je na nacionalnoj televiziji da Srbi ne bi trebalo da budu obeshrabreni. „Treba da ispunimo naše obaveze i na kraju će sigurno sve biti u redu. Na tome treba da se radi jer nema nikakvih obećanja i poklona“, rekao je Tadić.

Portparol srpske vlade Milivoje Mihajlović izjavio je za SETimes da ne sumnja da će holandski parlament uskoro pokrenuti ratifikaciju SSP, nakon što formalno dobije tekst Bramercovog izveštaja Savetu bezbednosti UN. „Mi ćemo nastaviti da sprovodimo reforme i nadamo se da ćemo ove jeseni dobiti status kandidata za EU i datum početka pregovora o članstvu“, rekao je on.

Međutim, profesor Fakulteta političkih nauka Beogradskog univerziteta i bivši srpski ambasador u Francuskoj Predrag Simić izjavio je za SETimes da bi odluka koju je donela Holandija mogla da poljulja položaj proevropskih snaga u Srbiji i utiče na javno mnjenje u pogledu integracije.

„Ako se po jutru dan poznaje, Beograd neće dobiti od EU ono što je očekivao nakon izručenja Mladića Hagu 31. maja -- ubrzavanje evrointegracija“, rekao je Simić.

„Dodatno uslovljavanje Beograda sada bi građanima proces priključivanja EU moglo da prikaže kao odnos u kome se Srbiji stalno isporučuju beskonačne liste uslova. To će sigurno jačati evroskepticizam u državi, a proevropske snage mogle bi biti kažnjene na izborima“, dodao je on. „Mi smo učinili ono što smo rekli, a hoće li sad i EU učiniti isto?“

Marko Blagojević iz Centra za slobodne izbore i demokratiju kaže da sumnja da će se vlada suočiti sa negativnim posledicama među biračima zbog Mladićeve ekstradicije, sve dok se time otklanjaju prepreke pridruživanju.

„Međutim, ako građani nakon izručenja ne osete neke koristi u ubrzanim evropskim integracijama, nešto što će se odraziti i na njihov standard ili bar perspektivu, sasvim je moguće da će na izborima sledeće godine kazniti vladajuću koaliciju“, rekao je Blagojević.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.