Hapšenje narko-dilera

Izvor: RTS, 30.Maj.2013, 11:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hapšenje narko-dilera

Pet osoba uhapšeno u Srbiji, regionu i Holandiji, zbog sumnje da su pripadnici organizovane kriminalne grupe koja se bavi krijumčarenjem i švercom velikih količina kokaina iz Latinske Amerike u Evropu.

Pripadnici Uprave kriminalističke policije, u zajedničkoj akciji sa policijama i tužilaštvima u regionu, uhapsili su petoricu članova organizovane kriminalne grupe osumnjičenih za šverc kokaina iz Južne Amerike u Evropu. U Srbiji su privedene dve osobe od kojih se jedna >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << smatra organizatorom grupe. Akcija je paraleleno vođena i u Holandiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj.

U Srbiji su uhapšeni Hadži Zoran Jovanović i Aleksandra Desnica zbog sumnje da su se bavili nedozvoljenom proizvodnjom i prodajom droga.

Policija je saopštila da je Jovanović osumnjičen za nabavku i skladištenje kokaina, a potom njegovu dalju distribuciju i preprodaju ka kuririma i krajnjim kupcima, kao i transport i preuzimanje novca od prodatog kokaina u Srbiji.

Sumnja se da je Aleksandra Desnica za potrebe pripadnika grupe, a po nalozima Jovanovića iz Srbije, prenosila poruke i instrukcije između pripadnika grupe i kupaca u vezi sa primopredajom kokaina u Holandiji.

U Srbiji na pet lokacija izvršeno je pretresanje stanova i drugih objekata, kako bi se prikupili dokazi za krivični postupak protiv ove grupe. Takođe, i na teritoriji Republike Srpske, u saradnji sa tužilaštvom Bosne i Hercegovine, istovremeno su izvrešni pretresi na sedam lokacija, a u vezi sa prikupljanjem dokaza protiv više uhapšenih osoba.

U Crnoj Gori privedena je jedna osoba, Mirsad Halilović, i pretresen je stan i više objekata u njegovom vlasništvu. U Hrvatskoj je istovremeno pretreseno više lokacija.

Tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Miljko Radisavljević je izjavio da očekuje da će, u narednih nekoliko dana, u još jednoj evropskoj zemlji biti pokrenut postupak protiv pripadnika ove organizovane kriminalne grupe, zbog delovanja na teritoriji te zemlje.

Organizovana kriminalna grupa bavila se krijumčarenjem kokaina iz zemalja Latinske Amerike u Zapadnu Evropu, u dužem vremenskom periodu. Pripadnici grupe svoju aktivnost su pre svega usmeravali na teritoriju zemalja Zapadne Evrope, posebno Holandiju, Belgiju, Nemačku i Španiju.

Tokom operativnog rada utvrđeno je da je grupa razvila dobro uhodanu mrežu dobavljača, oragnizatora transporta, logističara i kupaca narkotika, ne samo na teritoriji pomenutih zemalja.

Istrage su uz koordinaciju Europola vršene u više evopskih zemalja. U okviru akcije, a kao rezultat saradnje srpske i belgijske policije, u Belgiji su otkrivene četiri plantaže marihuane i zaplenjeno je 1.500 stabljika i veće količine kokaina. U toku akcije zaplenjeno je i više od milion evra.

Organizovana kriminalna grupa se tereti za preprodaju 15 kilograma kokaina u Holandiji 1. novembra 2011. godine, gde su uhapšene dve osobe.

Organizator grupe je Hadži Zoran Jovanović od ranije poznat policiji i već je bio hapšen u Belgiji tokom 2007. prilikom pokušaja krijumčarenja 200 kilograma kokaina, preko luke u Antverpenu, zajedno sa još nekoliko osoba, a sam Jovanović je bio označen kao oragnizator akcije.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.