Haos u najavi: Albanci UDARILI na Visoke Dečane!

Izvor: SrbijaDanas.com, 23.Avg.2017, 22:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Haos u najavi: Albanci UDARILI na Visoke Dečane!

Albanskom bezobrazluku nema kraja

Albanski mediji na Kosovu pustili su kao udarnu vest informaciju da manastir Dečani imaju neizmirena dugovanja prema regionalnoj kompaniji za navodnjavanje “Beli Drin”, iako je dobro poznato da su svetinje oslobođenje od plaćanja usluga za vodu.

Oni su tako srpsku svetinju optužili da za značajnu količinu vode ne plaćaja ni dinar i zapretili rečima da će ceo slučaj završiti na sudu.

Ovde se albanski bezobrazluk >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << naravno ne zaustavlja, već su tako u svojim medijima izneli informaciju da sela u okolini manastira ne mogu da koriste rečnu vodu sve dok ona prolazi kroz manastirsko dvorište.

Postavlja se pitanje da li će Albanci sada možda zbog ovakvih navoda tražiti rušenje Dečana kako bi ta sela mogla da koriste rečnu vodu koja je u albanskim medijima najednom postal problem.

Ipak jedno je jasno, ovo je još jedan u nizu pokušaja samoproglašene države Kosovo da pokuša da otme i uništi jednu od najznačajnijih srpskih svetinja.

Podsetimo, ovo nije prvi pokušaj otimanja srpske svetinje. Vlasti u Prištini su krajem maja pokrenule agresivnu promotivnu kampanju promocije Kosova, a kako bi privukli strane turiste da im dođu u posetu i u dogovoru sa inostranim izdavačima, štampali karte na koje su stavili ni manje ni više nego srpski manastir Visoke Dečane. Inače, pokušaji otimanja srpske svetinje straju od završetka rata 1999. godine.

Kosovska opština Dečani, koja se skriva iza dve albanske firme, pokušava našem manastiru da oduzme 50 odsto imovine, a ka tom cilju usmereni su i poslednji protesti koje je Udruženje istoričara Kosova organizovalo pre nekoliko dana. Vrhovni sud Kosova 2008. godine presudio u korist manastira, ali da odluka nije izvršena zbog pretnji jednoj sudiji iz sudskog veća.

Iguman Sava Janjić tada je objasnio da je potom otpočeo proces pred Vrhovnim sudom Kosova, koji je 2012. godine opet presudio u korist svetinje i priznao joj pravo na imovinu. On je naglasio da je sudski proces koji je od 2008. do 2015. godine bio u Vrhovnom sudu, uz mnoštvo validnih dokumenata, zapravo vrlo kompetentan.

- Jedino što smo mogli jeste da se žalimo Ustavnom sudu da proceni koliko je odluka Vrhovnog suda validna, jer je on po odluci sudskog veća ispao manje nadležan od lokalnog suda u Dečanima. Ustavni sud Kosova nedavno je doneo odluku kojom se privremeno suspenduje izvršenje odluke Apelacionog suda - objašnjava iguman Janjić nastavak sudskog procesa.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.