Izvor: B92, 15.Maj.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hag: Nastavlja se 6 suđenja

Hag -- Sledeće sedmice pred Haškim tribunalom biće nastavljeno šest suđenja optuženima za ratne zločine na Kosovu i u Bosni i Hercegovini.

Bivši predsednik Srbije i SRJ Slobodan Miloševiću u utorak, 17. maja, nastavlja sa izvođenjem dokaza odbrane ispitivanjem penzionisanog generala MUP-a Srbije Obrada Stevanovića, koji je u vreme rata na Kosovu 1998-99. bio pomoćnik ministra unutrašnjih poslova.

Na početku iskaza, prošle srede, Stevanović je rekao da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je policija Srbije na Kosovu delovala u skladu sa zakonom. Optužnica Miloševića tereti za zločine protiv čovečnosti na Kosovu i u Hrvatskoj i genocid u BiH.

U utorak će odbranu, posle tronedeljne pauze u procesu, započeti pripadnici OVK Fatmir Ljimaj, Haradin Baljaj i Isak Musliju, optuženi za zločine nad Albancima i Srbima u logoru Lapušnik kod Glogovca u proleće 1998.

Tokom nedelje, na suđenju bivšem zapovedniku Armije BiH Seferu Haliloviću, koga optužnica tereti za ubistvo 60 hrvatskih meštana u hercegovačkim selima Grabovica i Uzdol u jesen 1993, trebalo bi da svedoči njegov tadašnji potčinjeni Ramiz Delalić. Prema optužnici, ubistva u Grabovici počinili pripadnici Delalićeve Devete motorizovane brigade Armije BiH, koju je Halilović uključio u operaciju deblokade Mostara, iako je znao da je bila uključena u kriminal i zločine u Sarajevu. Delalić je trenutno pritvoren u BiH, jer je osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu zbog ubistva Nikole Gardovića na srpskoj svadbi u Sarajevu 1. marta 1992.

Narednih dana u Hagu će biti nastavljen i proces Momčilu Krajišniku, bivšem predsedniku Skupštine Republike Srpske optuženom za genocid nad nesrbima u BiH.

U toku su i suđenja muslimanskim oficirima Naseru Oriću, koga optužnica tereti za ratne zločine nad Srbima u Srebrenici i okolini 1992-93, te Enveru Hadžihasanoviću i Amiru Kuburi optuženima za zlodela nad Hrvatima i Srbima u srednjoj Bosni 1993.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.