HITNO RATIFIKOVATI SPORAZUM

Izvor: Kurir, 16.Apr.2008, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

HITNO RATIFIKOVATI SPORAZUM

BEOGRAD - Svaki dan odlaganja ratifikacije energetskog sporazuma između Rusije i Srbije predstavlja gubitak za obe zemlje, izjavio je šef „Gaspromnjefta“ za Srbiju Dmitri Mališev.

On kaže da „Gasprom“ ima razumevanja za demokratske procese u Srbiji i izbore, ali napominje da se zbog odlaganja ratifikacije odlaže i izgradnja gasovoda, skladišta u Banatskom dvoru i modernizacija „Naftne industrije Srbije“ (NIS).

- Mnogi su protiv toga da NIS postane veliki igrač >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << u naftnom i gasnom sektoru na tržištu Evrope, i zbog toga je veoma važno ko će biti vlasnik NIS - kazao je Mališev, koji je i savetnik predsednika Izvršnog odbora „Gaspromnjefta“, kompanije ćerke ruskog „Gasproma“.

On nije rekao ko je protiv jačanja NIS, ali je ocenio da je to prirodna briga krupnih evropskih igrača, jer bi prerada i proizvodnja nafte u NIS mogla da se udvostruči, pa bi oni u oštrijoj tržišnoj utakmici morali da budu konkurentniji.

Prema njegovim rečima, „Gasprom“ ima spreman novac za kupovinu 51 odsto akcija NIS, po predviđenoj ceni od 400 miliona evra, a investicije će biti osetno veće od predviđenih.

Konačni iznos će se znati posle usaglašavanja programa kupovine i ulaganja s Vladom Srbije, ali to će sigurno biti znatno više od 500 miliona evra, istakao je on.

- Gasprom je došao na srpsko tržište, jer ga smatra perspektivnim, i Srbija će od nas dobiti investicije, tehnologiju, nova radna mesta i ekonomski rast - kazao je Mališev.

Kako je rekao, „Gaspromnjeft“ ima jednu milijardu tona rezervi nafte, od čega su 60 odsto dokazane rezerve.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.