Guča u vranjskoj Skadarliji

Izvor: Blic, 03.Sep.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Guča u vranjskoj Skadarliji

VRANJE - Ko nije osetio kulinarske mirise juga, to može da nadoknadi ovih dana u Vranju.

Do 9. septembra, do kada će trajati turističko-ugostiteljska manifestacija „Dani Vranja", u gradu će sve biti u znaku etno muzike, roštilja i meraklijskih uživanja. Najživlje je u Ulici kralja Stefana Prvovenčanog, koju nazivaju vranjskom Skadarlijom, a u kojoj su načičkane kafanske šatre. Iz njih se šire neodoljivi mirisi roštilja, pečenja i drugih đakonija pripremljenih na starinski >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << način, a odasvud se čuju zvuci čočeka.

Gosti koji ne propuštaju gurmanske manifestacije kažu da ih devetodnevna fešta u Vranju, bar njen kulinarski deo, podseća na Guču, ali i na šabački i negotinski vašar. Gostiju je puno, pa su ugostitelji veoma zadovoljni. Jedan od njih je Srđan Šreder koji kaže da gosti ne štede, pa ne zna da li bolje idu pljeskavice, mućkalica ili drugi specijaliteti sa skare. Razlog za zadovoljstvo je i to što se na ovoj manifestaciji očekuje 100.000 gostiju.

- Zadovoljan sam, jer posla ima. Nudim kvalitetan roštilj: pljeskavice koštaju 70, 100 i 120, a mućkalica 120 dinara - kaže Šreder i dodaje da ga zakup za vreme trajanja manifestacije košta 20.000 dinara.

Pod šatorom picerije „Gril Marko Polo" mnogo posla ima konobar Branislav Mladenović, koji kaže da je i pica postala južnjački specijalitet, jer se na italijansku osnovu dodaju i vranjanske đakonije. Stanko Stanković, vlasnik poznate kafane „Staro Vranje", sa sinom Sašom užurbano seče pečenje. Kilogram prasećeg prodaje za 700, a jagnjećeg za 800 dinara. Gužva je i u kafanici pod šatorom vlasnika Dragana Dimića, koji je pokretnu pečenjaru dovezao u centar grada. Rade Dimić, zadužen za sečenje i pripremanje pečenja, kaže da se dnevno proda rekordna količina prasetine.

U centralnoj gradskoj zoni mnogo je orkestara, pa sve trešti od truba, koje su turistički brend ovog kraja. Brojne posetioce nastupom na centralnoj bini oduševila su dva najbolja trubačka sastava u Srbiji, orkestri Demirana Ćerimovića i Milana Mladenovića.

- Jug Srbije ima najbolje trubače i orkestre. Svirka Roma iz Vranja dosta se razlikuje od muziciranja dragačevskih trubača. Mi sviramo meko, setno, meraklijski, i imamo bolju tehniku sviranja - kaže Demiran Ćerimović, šef pobedničkog orkestra na ovogodišnjem Saboru trubača u Guči.

Solističkim koncertom predstavio se i orkestar Nenada Mladenovića, u kojem svira Ekrem Mamutović, ovogodišnja zlatna truba Dragačeva. Brojne posetioce zabavljaće Ognjan Radivojević i sastavi „Kejdž", „Amadeus bend", „Crvena jabuka", „Flamingosi" i „Hari Mata Hari", te pevač Haris Džinović.

Nedaleko od gradske vreve nalaze se šator, u kojima su izložene knjige, odevni predmeti, ručni radovi i drugi zanatski proizvodi. Stojadin Mitić na starim kolima prodaje razne vrste meda i druge pčelinje proizvode.

Ima i klasične muzike

Manifestacija je upotpunjena i pozorišnim predstavama za decu, koncertima klasične i kamerne muzike, izložbama slika, promocijama knjiga. Najluđa noć rezervisana je za 7. septembar u bašti hotela „Vranje", kada će od 22 sata goste zabavljati Haris Džinović i orkestri Demirana Ćerimovića i Nenada Mladenovića.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.