
Izvor: Politika, 04.Jan.2008, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gruža magnet za divlju gradnju
Kragujevac – Prosečan vek jedne veštačke akumulacije je od 100 do 110 godina, pod uslovom da je formirana na terenu sa povoljnom konfiguracijom. Sa Gružanskim jezerom, međutim, situacija nije takva. Zbog velike plavne površine, a male dubine jezera, koja u proseku iznosi oko šest metara, ono stari dvaput brže nego što bi trebalo. Tako je gružanska akumulacija, za nešto više od četvrt veka postojanja, već zašla u šestu deceniju – kaže za "Politiku" zamenik direktora kragujevačkog >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Instituta za javno zdravlje Nebojša Ranković.
Ovakav razvoj događaja, prema Rankovićevim rečima, mogao bi u budućnosti da dovede do ozbiljnih problema u snabdevanju vodom za piće oko pola miliona stanovnika Kragujevca, Kraljeva, Batočine i Knića, koji zavise od gružanske akumulacije. Prema njegovom mišljenju, osavremenjivanje tehnologije prerade vode neophodno je kako bi akumulacija što duže opstala, a u međuvremenu je potrebno zaustaviti "svaku ljudsku aktivnost u krugu od 200 metara od vode". Međutim, izgleda da je baš ta zona mnogima interesantna.
Na obalama jezera sve je više placeva ograđenih žicom, manjih montažnih objekata, kamp-kućica, a ponegde se grade i betonski temelji, iako je na 500 metara od obale, što predstavlja širu zonu sanitarne zaštite, zakonom izričito zabranjena svaka gradnja. Prema onome što se da videti na lokalitetima Kršenjak, Borići i Turski bunar, izgleda da su najpreduzimljiviji Čačani koji, po svoj prilici, koriste to što njihovo udruženje pecaroša "Zapadna Morava 1" već godinama gazduje ovim atraktivnim ribolovnim područjem. Na ulasku u žicom ograđeni prostor od nekoliko desetina ari može se čak videti i tabla sa oznakom čačanskog ribolovačkog udruženja. A prema rečima meštana, među zainteresovanima za placeve pored jezera ima dosta Beograđana, Vojvođana, ali i stranaca...
Međutim, izgleda da bespravno sagrađene objekte nema ko da sruši. Grad Kragujevac, najzainteresovaniji za zdravu vodu sa gružanske akumulacije, nema nikakvih nadležnosti, pošto se jezero nalazi na teritoriji opštine Knić, a tamošnja administracija se, pak, poziva na republičke organe.
Administrativne prepreke i nedefinisana zakonska regulativa očito su "plodno tlo" za sve bespravne graditelje, ali to nisu jedini zagađivači jezera. Aleksandar Ostojić i Svetlana Ćurčić, profesori kragujevačkog PMF-a, u svom radu "Kvalitet vode u akumulaciji Gruža" navode da je jezero ugroženo "velikim količinama organskog otpada" iz septičkih jama, kao i pesticidima koji spiranjem sa obližnjih obradivih površina dospevaju u jezero. Problem, tvrde oni, predstavlja i "jak frekventni saobraćaj" na mostu koji povezuje Kragujevac i Čačak.
Ipak, kvalitet vode sa gružanske akumulacije za sada je zadovoljavajući. U kragujevačkom JKP "Vodovod" kažu da se svakodnevno obavljaju kontrole, koje pokazuju da je voda i hemijski i bakteriološki ispravna, ali najavljuju da ugrožavanje jezera neće posmatrati "skrštenih ruku". Kako nam je objasnio direktor "Vodovoda" Obren Ćetković, tehnologija prerade vode biće modernizovana putem dodatnog joniziranja, a celokupna obala, dugačka 42 kilometra, biće ograđena kada iz NIP-a budu pristigla sredstva. To je, kaže Ćetković, jedan od načina da se spreči zagađivanje jezera.
Aktuelni problemi sa "šumadijskim morem", kako je nazvana gružanska akumulacija 1984, kada je puštena u rad, javili su se, međutim, još u samom startu. Krajem sedamdesetih, stručna komisija, sastavljena od četrdesetak stručnjaka, odbacila je projekat zbog nepovoljne konfiguracije terena, ali je brana, i pored negativnog mišljenja, ipak, sazidana.– Komisija je raspuštena, a stvar su preuzeli političari. Iako im je bilo predočeno da će jezero ubrzano stariti zbog male dubine, uticaja Sunčeve svetlosti i ubrzanog rasta biljnog sveta, oni su ušli u projekat. Sadašnji problemi sa kvalitetom vode potiču još iz tog doba – tvrdi za naš list građevinski inženjer Danilo Mojsić, jedan od članova nekadašnje komisije.
Prema podacima iznetim u monografiji profesora kragujevačkog PMF-a pod nazivom "Akumulaciono jezero Gruža", 76,3 odsto uzoraka je u kategoriji "od umereno do veoma zagađene vode", a protočnost akumulacije je slaba, pa veliki deo jezera, kako se navodi, ima "svojstva bare i močvare".
[objavljeno: ]