Gruevski osuđen na šest godina zatvora

Izvor: B92, 08.Jun.2022, 20:42

Gruevski osuđen na šest godina zatvora

Sud u Skoplju proglasio je danas bivšeg premijera i lidera VMRO DPMNE Nikolu Gruevskog i generalnog sekretara vlade Božinovskog krivim u slučaju "Talir 2" .

Takođe je naložena konfiskacija sedmospratnog sedišta stranke VMRO DPMNE, prenosi Beta.

U tom sudskom postupku Gruevski je u odsustvu prvostepeno osuđen na šest godina zatvora, a Božinovski na uslovnu kaznu od dve godine zatvora. Pored konfiskacije takozvanog "Belog dvora" u samom centru Skoplja, sud je, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kako prenose lokalni mediji, doneo odluku i o oduzimanju tridesetak partijskih centrala u unutrašnjosti.

Gruevski i Božinovski su, prema presudi, oglašeni krivim jer su protivzakonito, zloupotrebom položaja za svoju tadašnju partiju VMRO-DPMNE, stekli novu zgradu vrednu sedam miliona evra i još dva miliona evra, kojom su kupili dodatne nekretnine.

U slučaju "Talir 2", za koji je podignuta optužnica u julu 2017. godine, Gruevskom i Božinovskom je suđeno da su zloupotrebom službenog položaja omogućili skopskoj kompaniji Beton da izgradi sedište VMRO-DPMNE, iako je imala ugovore o javnim nabavkama. sa državnim organima.što je u suprotnosti sa zakonima o političkim partijama, o finansiranju političkih partija i o obavezama.

Sudija Danijela Aleksovska Stojanovska istakla je prilikom izricanja presude da tržišna vrednost zemljišta koje je stranka dala skopskoj kompaniji Beton, koja je zauzvrat morala da gradi dve zgrade, hotel i sedište stranke, vredi 800.000 evra.

Okrivljeni Kiril Božinovski i Nikola Gruevski zajedno su u periodu od 2012. do 2016. godine, koristeći određene prilike, zloupotrebili položaj i ugovorom o izgradnji sa Betonom nezakonito finansirali stranku VMRO-DPMNE i objekat, čime su protivpravno stekli imovinu i znatnu protivpravnu korist. za stranku “, rekla je ona.

Ona je navela da je iz dokaza vidljivo da je prvooptuženi Gruevski koristio stanje zavisnosti pravnog lica Beton, koje je imao protiv tada vladajuće političke partije VMRO DPMNE, jer je ukupno 75 odsto prihoda Betona dolazilo od pruženih usluga. državi i opštinama.

Koristeći tu situaciju, prema rečima Stojanovske, Gruevski je zaključio ugovor o izgradnji nove partijske centrale ne vodeći računa o troškovima izgradnje partijske centrale u centru Skoplja. Sudija je objasnio da je iz dokaza jasno da Beton nije imao nikakav finansijski interes niti finansijsku korist od ugovora, jer je stavljen u neravnopravan položaj, a da hotel koji je trebalo da bude izgrađen još nije gotov.

Presuda u slučaju "Talir 2" peta je zatvorska kazna za Gruevskog, koji je pobegao u Mađarsku krajem 2018. godine, kako bi izbegao izdržavanje dvogodišnje zatvorske kazne zbog nelegalne kupovine službenog blindiranog mercedesa, gde je dobio Politički azil.

Protiv bivšeg premijera i bivšeg neupitnog lidera VMRO DPMNE vodi se još nekoliko slučajeva, uključujući izborne nepravilnosti u slučaju Titanik i prevare na autoputu, a osumnjičen je za organizovanje nasilja nad političkim protivnicima u Sobranju Severne Makedonije April 2017.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.