Izvor: Nezavisne Novine, 24.Jul.2016, 20:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Grad slučaj" i ove godine bez izbora
Ima tome godina, možda čak i punih 20, kako je u BiH osmišljena tronacionalna strategija po kojoj će ovo društvo biti samo sebi protuteža, jedna vrsta krpelja, pijavice sa suicidnim namjerama, koja zabija glavu u vlastito tijelo i siše si krv.
Tu i takvu strategiju osmislila je grupa ljudi, vrlo moćnih, od kojih je većina iz političklog establišmenta, među kojima su i oni čije porodice faktički vladaju ovom zemljom i svima nama.
Slijedom, dakle, svega toga, tim >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << je ljudima i porodicama isključivo u cilju da se u BiH što više održi stanje "niti tamo, niti 'vamo", neki prividni status quo u kojem se oni najbolje snalaze, najbolje galame jedni na druge i najbolje plaše vlastite narode onim drugim, poturajući im različite protunacionalne strategije vlastitog opstanka. I to je tako samo pred nama, pred kamerama.
Kad su nasamo, daleko od očiju javnosti, oni se druže poput najboljih prijatelja, čak su i puni pažnje jedni prema drugima u trenucima gastronomskih opuštanja uz svježe ispečenu jagnjetinu i morske plodove!
Zašto ovo sve navodim?
Zato što su ti ljudi, te politike, te vrste mentalnih sklopova, ako ne isključivo i jedino, a onda daleko najodgovorniji za teško, gotovo bezizlazno stanje u zemlji iz koje i dalje hiljade i hiljade mladih i obrazovanih bježi glavom bez obzira, jer su na vrijeme shvatili.
Zbog tih je ljudi BiH i dalje "država Frankenštajn", a jedan Mostar, biser ovog dijela Evrope, "grad slučaj", koji će i ove godine ostati bez izbora!
Grad kojem lijevi i desni, Muje i Joze, efendije i sveštenici, ne daju da dahne, da prodiše, da sam vlada svojom sudbinom i podigne vlastite egzistencijalne standarde čak i do evropskog nivoa, jer Mostar sa svojim turističkim potencijalom to može već za nekoliko godina!
No, njima to ne odgovara, njih to slabi...
Jer što je nama bolje, njima će biti gore, pa tako sve mora ostati po starom, provjerenom receptu: nama jedna obala, vama druga, javne resurse ćemo pola-pola, a i dalje ćemo galamiti i optuživati jedni druge što jače možemo!
Zbog svega ovoga, oni koji očekuju mogući nagli zamah prema EU ispadaju smiješni, budući da u EU, kakva god da je, vrijede demokratski standardi i vladavina zakona. Sama tranzicija izlaska iz okova ovog poluprimitivnog društvenog i političkog stanja značila bi da bi svako ko odlučuje morao da položi račune za sve što je uradio, ali i i za ono što nije.
Ali najprije za porijeklo vlastitih sultanskih imetaka.
Nastavak na Nezavisne Novine...





