
Izvor: N1 televizija, 08.Nov.2018, 11:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Gosti N1: Moramo da se borimo da mladi budu sadašnjost
Stefan Đorđević iz Krovne organizacije mladih Srbije i Ivana Miloradov iz OPENS ocenili su u Novom danu da su mladi neiskorišćeni potencijal ovog društva, kao i da moramo da ih integrišemo. "Moramo da se borimo da mladi budu sadašnjost, jer će negde drugde biti sadašnjost, ako su ovde samo budućnost", ocenio je Đorđević.
Đorđević je napomenuo da je važno iskoristiti taj potencijal, da mladi postanu integralni deo ovog društva i države.
Govoreći o >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << istraživanju o poverenju mladih u institucije, Đorđević je rekao da je ideja bila da se ispita koliko i kako mladi veruju u institucije i kakav je njihov odnos.
"Prosečne ocene su jako niske, mladi ljudi ne veruju u velikoj meri u institucije, ne prepoznaju šta je ono što one rade. Različit je odnos, ali je opšti utisak da ne postoji poverenje", kaže on.
Ivana Miloradov dodaje da i instiucije, kao i celo društvo, ne umeju da priđu mladima, jer se razlikuje način na koji komuniciraju.
Đorđević kaže da se istraživanje pokazalo da mladi dominantno one koji vode institucije vide kao instituciju.
"Vide lidere i predvodnike, gledaju lidere i na osnovu toga prosuđuju", kaže.
Ističe da oni koji ne veruju institucijama, uglavnom ne veruju zbog transparentnosti rada koja nedostaje, ne vide rezultate, ali i ne prepoznaju šta je ono što ta institucija radi.
"Oni koji veruju prepoznaju opšti interes, vide opšte rezultate, vezuju se za lidere kojima veruju i onda veruju institucijama", kaže on.
Ističe da ideja nije bila samo da se ispita stanje, već da dugoročno sa institucijama rade na građenju poverenja mladih, kao i na otvaranju institucija ka mladima.
"Mladi veruju najviše u institucije sile moći, kao i u one koje se bave mladima, poput Ministarstva omladine i sporta, Kancelarije za mlade, Fonda za mlad etalente...", kaže Đorđević.
Ivana Miloradov napominje da mladi nisu neka specijalna vrsta u društvu.
"Imaju iste potrebe, na isti način percipiraju ono što šaljemo kao poruku iz medija", kaže.
Stefan Đorđević dodaje da je važno koliko su institucije otvorene za mlade.
"Važno je da, pored institucija koje se bave mladima, država brine o mladima kroz sve institucije. Nažalost, toga nema, to jeste problem i polazna tačka", kaže on.
Miloradov kaže da mladi ne umeju da nađu način na koji svoj glas mogu da kanališu.
"Priču o odlasku mladih možemo da povežemo sa tim kako se mladi osećaju u ovom društvu. Treba ih uključiti u procese donošenja odluka, dati im veće šanse. Imamo 250 poslanika, a od toga su samo 4 osobe ispod 30 godina", kaže Đorđević.
On ističe da se potrebe mladih formiraju na lokalnom nivou.
"Negde je to uređenje parka, negde kulturni, negde sportski sadržaj. Tradicionalno imamo problem sa centralizacijom, odnosno decentralizacijom", kaže on.
Ivana Miloradov, govoreći o istraživanju, kaže da ne treba da nas čude ovi rezultati.
"Samo treba da ih iskoristimo i da krenemo dalje", kaže ona.