Godišnjica zločina u Srebrenici, Vučić napadnut u Potočarima

Izvor: NoviMagazin.rs, 11.Jul.2015, 00:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica zločina u Srebrenici, Vučić napadnut u Potočarima

U Memorijalnom centru Potočare danas se obeležava 20 godina od zločina nad muslimanskim stanovništvom u Srebrenici uz prisustvo velikog broja građana i stranih delegacija, među kojima je bio i premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji je nakon zvaničnog dela komemorativnog skupa napadnut iz mase.

Zvaničnici, koje su dočekali organizatori komemoracije i Majke Srebrenice, po dolasku u Memorijalni centar, obišli su izložbu "Srebrenica- Potočari - 1995 - 2015" i upisali se >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << u knjigu žalosti.

U Potočare su došli bivši američki predsednik Bil Klinton, bivša državna sekretrka SAD Medlin Olbrajt, predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitanović, član Predsedništva BiH Bakir Izetbegovih, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, predsednik Turske Ahmet Davutoglu, slovenački predsednik Borut Pahor...

U zvaničnom delu komemoracije obratilo se 16 govornika koji su poručili da se u Srebrenici dogodio genocid i da se takav zločin više nikad ne sme ponoviti, a pojedini, među kojima i bivši predsednik SAD Bil Klinton, pozdravili su dolazak premijera Vučića u Potočare.

Po završetku zvaničnog dela skupa, šefovi delegacija položili su ljiljane na spomen-obeležja i odali poštu šetnjom pored zida sa imenima žrtava.

Nakon toga, sahranjeni su posmrtni ostaci 136 srebreničkih žrtava identifikovanih u poslednjih godinu dana.

U trenutku dok su predstavnici delegacija polagali ljiljane na spomen-obeležje, srpski premijer i delegacija napadnuti su iz mase kamenicama, cipelama i flašama s vodom, prilikom čega je Vučić pogođen kamenom u glavu, a naočare su mu slomljene.

Pojedinci iz mase, koji su vikali "Alahu egber" (Bog je veliki) i "Umri četniče" nasrtali su na obezbeđenje u pokušaju da dođu do Vučića.

Opširnije o incidentu pročitajte OVDE.

Grabar Kitarović: Verujem u pomirenje i novi početak

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović izjavila je danas na komemoraciji povodom 20. godišnjice zločina u Srebrenici da čvrsto veruje u pomirenje i novi početak zasnovan na istini, prihvatanju odgovornosti i saosećanju za patnje i bol suseda i sugrađana.

"Na ovom mestu mraka 20. veka, gde je čovečanstvo naučilo jednu od svojih najbolnijih lekcija, u ime Hrvatske i svoje ime, narodima i svim građanima BiH želim budućnost svetla, mira, suživota i prosperiteta. Hrvatska je uz vas", rekla je Grabar Kitarović.

Ona je navela da sećanje na žrtve međunarodnu zajednicu trajno obavezuje da Srebrenica, kao mesto najstašnjijeg zločina od Drugog svetskog rada, ne bude u mislima samo 11. jula.

"Obavezuje nas da uvek i iznova na čuvanje Srebrenice kao opomene na to šta se događa kad zakažu međunarodni mehanizmi, kad zakaže kolektivna savest, kad nema volje za pravednim delovanjem, kad se ne ispuni zadatak očuvanja ljudskoj prava na život", rekla je predsednica Hrvatske.

U Srebrenici, rekla je ona, ne možemo biti bez odgovora na pitanje kako se osloboditi scenarija koji se završavaju masovnim pogubljenjem.

"Previše se zla događa u svetu i danas, a saosećanje, poverenje, ljubav i etičko rasuđivanje u našem su posedu. Razumno ih je i nužno koristiti kako se ovako nešto ne bi ponovilo nigde i nikad", rekla je ona.

Ona je rekla da su nevini životi izgubljeni u strašnom bezumlju zločina.

"Ispred mene su usamljenost i bol preživelih i porodica žrtava. Njihova težnja za istina, koja se još iskrivljuje i relativizira uprkos priznatim i poznatim činjenicama i njihova želja za pravdom, koja u njihovim dušama još nije zaživela", rekla je Grabar Kitarović u govoru na komemoraciji.

Ibrahimović: Istina jedina brana da se Srerbenica ne ponovi

Predstavnica žrtava u Srebrenici Advija Ibrahimović rekla je danas na komemoraciji povodom 20. godina zločina u Srebrenici da nastradali nikad neće biti zaboravljeni i da je istina jedina brana da se takav zločin nikad ne ponovi.

"Svima koji negiraju genocid i vređaju našu bol poručujem da je ona odavno prerasla u snagu koja neće dozvoliti da se lažima ubija istina o Srebrenici jer istina je jedina brana da se Srebrenica nikad nikome ne ponovi", rekla je ona.

Ona je zahvalila svima koji su u Potočare došli sa iskrenim osećanjem pijeteta prema žrtvama i njihovim porodicama.

Istakavši da žrtve Srebrenice nikad neće biti zaboravljene, Ibrahimović je rekla i da nikome neće biti dozvoljeno da negiranjem genocida skrnavi njihovu nevinost.

Ibrahimović je rekla da se svih ovih godina, kao dete koje je ostalo bez oba roditelja, pitala ko je to učinio i zašto, ali da razuman odgovor do danas nije našla.

Foto: Tanjug / Zoran Žestić

Boldrini: Odgovornost na pojedinicma a ne narodu

Predsedavajuća predstavničikog parlamenta Italije Laura Boldrini izjavila je danas odgovornost za genocid leži na pojedincima koji ga počinili a ne na na celom narodu i podvukla da svi u međunarodnoj zajednici snose deo odgovornosti za to što se dogodilo.

Boldrini je u obraćanju na obeležavanju 20 godina Srebrenice u Potočarima ocenila da su međunaroda zajdenica i UN izneverili narod u BiH, a posebno hiljade onih koji su tražili utočište u području označenom kao sigurna zona.

"Svi mi snosimo deo odgvornosti za genocid. Smrt i patnja onih koji su preživeli zauvek će biti mrlja na našoj svasti" reka je ona.

Kako je rekla moraju se preduzeti sve moguće mere da se slične tragedije više nikada ne dogode.

Prema njenim rečima počiniteljima zločina se mora suditi i moraju biti kažnjeni ali i podvukla da odgovornost ležzi na pojedicnima koji su zločin počinili a ne na celom narodu.

"Poverenje je ključno za budućnost...na nama je da pomognemo da gradimo tu nadu i stvaramo uslove za bolji život i ekonomski rast i to je suštinski važno u ovom delu sveta" rekla je Boldrini.

Čović: Genocid u Srebrenici ponizio je sve nas

Član Prededništva BiH Dragan Čović danas je rekao da je Srebrenica kao mesto stravičnog zločina, gde je počinjen genocid, ponizila sve nas, te da se od Srebrenice zastidela moderna civilizacija.

"Bol je duboka i snažna i nakon što je osetite teško je bilo šta reći. Ovo mesto nam se obraća više od bilo kakvih reči, mesto tišine, stradanja, opipljive boli, centar sveta i njen zastrašujući bol pripada celom svetu. Taj svet danas na poseban način saoseća sa žrtvama", rekao je Čović obraćajući se na komemoraciji u Potočarima.

Čović je naveo da je Srebrenica zaostavština ratnog bezumlja, u kojoj su zbrisane čitave generacije, uništena prijateljstva, a ostale su duboke rane.

"Srebrenica je mesto genocida, simbol koji nas iznova okuplja, a ovde je i naša savest", rekao je Čović, dodajući da je slušao mnoga pitanja na temu kako je živeti uz grobove, ili još gore - kako je živeti a da ne znate gde su zemaljski ostaci vaših najvoljenijih, da li se zločin mogao izbeći, zašto nije sprečen...

"Moja sagnuta glava i moje pitanje znače: ima li iko nevin od nas", upitao je prisutne. A majke Srebrenice pitao je "da li smo za ovih 20 proteklih godina učinili išta za vas da vas danas smemo zamoliti za oproštaj čak i u ime onih koji za to nemaju hrabrosti?".

"Možemo li ovde da gradimo evropsku BiH, ovo pitam jer Srebrenica ne sme biti simbol smrti, odavde mora ići poruka mira, da nikad više ne sme biti rata, ne dopustimo nikome da na svetosti ovih nevinih žrtvama grade nova stradanja", poručio je Čović, a porodicama čiji najmiliji će dana biti sahranjeni izrazio najdublje saučešće.

Foto: Tanjug / Zoran Žestić

Klinton: Zahvalan sam Vučiću, očekujem Nikolića

Bivši predsednik SAD Bil Klinton zahvalio je danas predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću što je, kako je rekao, pokazao hrabrost da dođe u Potočare i dodao da očekuje da će to uraditi i predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

"Kao prijatelj želim da zahvalim premijeru Srbije koji je pokazao hrabrost da bude ovde. Važno je da to takođe prepoznamo", rekao je Klinton govoreći na komemoraciji povodom 20. godišnjice od zločina u Srebrenici.

Pozivajuće lidere zemalja prisutne u Memorijalnom centru da rade zajedno, Klinton je rekao da želi da u Srebrenici vidi i predsednika Nikolića jer bi, kako je rekao, to označilo neki početak.

"Možda neće funkcionisati kako je zamišljeno, ali videćemo šta će se desiti. Molim vas da ne dopustite da ovaj spomenik nevinim žrtvama bude tek uspomena na jednu tragediju", rekao je Klinton i istakao da su razgovoru u Dejtonu učinili da budućnost bude bolja.

Klinton je rekao kako je rat koji je poveo u BiH, a kasnije i na Kosovu bilo nešto od najvažnijih stvari koje je uradio dok je bio na poziciji prvog čoveka SAD.

Klinton je na komemoraciji u Potočarima povodom 20. godišnjice zločina u Srebrenici rekao da je zahvalan aktuelnom predsedniku Baraku Obami što ga je poslao da predvodi delegaciju SAD na ovom događaju.

Zadovoljan je što je BiH i 20 godina kasnije mirna zemlja, blizu članstva EU, učesnik mirovnih misija...

"Ja sam zahvalan za sve to. Ali rat koji sam ovde poveo kao predsednik tada, i kasnije na Kosovu bilo je nešto od najvažnijih stvari koje sam uradio", rekao je Klinton zažalivši, ipak, što je bilo potrebno tako dugo vremena da se postigne jedinstvo.

Klinton, koji je bio na poziciji predsednika SAD u vreme rata na prostoru bivše Jugoslavije, poželeo je da se Memorijalni centar u Potočarima proglasi svetim mestom.

Inače, Klinton je prvi putu Potočarima boravio 2003. godine.

Nur: Iz Srebrenice poruka zločincima da će biti kažnjeni

Jordanska kraljica Nur izjavila je danas da se u svetu danas dešava previše zločina i da je Srebrenica pravo mesta odakle im se šaolje poruka da zločin neće proći nekažnjeno da će se počinioci pronaći i odgovarati za svoje zločine.

Nur je u obraćanju na obeležavanju 20 godina Srebrenice u Potočarima navela da majke Srebrenice imaju posebno mesto u njenom srcu i da se u njima vidi snaga vere i da dobro i ljudskost pobeđuje zlo.

"Okupili smo se da sa vama podelimo tugu i pokažemo jedinstvo" rekla je Nur.

Kako je rekla da su pronalaženje i identifikacija žrtava i nestalih preko potrebna borba u borbi za pravdu i suprotstavljanje zločinima primenom vladavine prave.

Nur je navela i da se ne može zaboraviti ljudsko lice tragedije i dodala da politika i predrasude ne smeju zaseniti patnje.

Akbar: Srebrenica tamna mrlja, ali i poruka nužnosti saradnje

Specijalni izaslanik predsednika Irana, Akbar Torkan izjavio je danas da je tamna mrlja u savremenoj istoriji čovečanstva velika tragedija genocida u Srebrenici ali i da nosi sa sobom poruku nužnosti saradnje vera i nacija u svetu.

Akbar je u obraćanju na obeležavanju 20 godina Srebrenice komemoraciji povodom 20 godina rekao da je Iran uvek bio na strani potlačenih i onih koji se bore za svoja prava i ponosi se time što je i tokom neravnopravnog rata stala uz njih i nije se ustezala od pružanja svake vrste pomoći.

"I nakon rata odigrala je ključnu ulogu u obnovi zemlje" rekao je Akbar i dodao da i sada nastavlja da podržava teritorijalni integritet i suverenitet i miran suživot svih naroda u BiH.

Koender: Genocid u Srebrenici deo najmračnije istorije Evrope

Ministar spoljnih poslova Holandije Bert Koender rekao je danas da genocid koji je počinjen u Srebrenici predsvalja deo najmračnije evropske istorije, te da se takva tragedija ne sme nikada više dogoditi.

"Sećamo se danas hiljada nevinih dečaka i muškaraca koji su ubijeni ovde i stojimo postiđeni pred vama kako bismo odali najdublju počast najmilijima koje ste izgubili", obratio se Koender na komemoraciji u Potočarima.

Konstatujući da međunarodna zajednica nije pružila odgovarajuću zaštitu ljudima u zaštićenim zonama, pa i u Srebrenici, on je rekao da tu odgovornost oseća i njegova zemlja, zbog čega je 2002. godine holansdka vlada podnela ostavku.

"Naše je duboko uverenje pravda mora biti zadovoljena, a zločinci osuđeni. Duboko saosećamo s ljudima Srebrenice i nikada, nikada više tragedija kao ova ne sme se dogoditi", rekao je Koender poručivši: U ime svih ljudi iz Holandije zaista žalim sa vama".

Lajčak: Moje misli su danas sa žrtvama i ljudima Srebrenice

Moje srce i misli su danas sa žrtvama i ljudima Srebrenice, poručio je putem društvenih mreža bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, aktuelni ministar inostranih poslova Slovačke Miroslav Lajčak.

Ujedno, Lajčak je uputio izvinjenje što danas nije u mogućnosti da bude u Srebrenici i prisustvuje obeležavanju godišnjice zločina iz jula ratne 1995. godine.

"Uprkos tragičnoj istoriji, Bosna i Hercegovina ima potencijal za budućnost u Evropskoj uniji", zaključio Lajčak.

Meron: Niko nema prava da negira genocid

Predsednik Haškog tribunala Teodor Meron, koji je, kako je rekao, imao čast da predsedava tim sudom prilikom donošenaj presude u žalbi protiv Radislava Krstića, poručio je da je u Srebrenici počinjen genocid i da niko nema pravo da negira taj zločin.

Meron je, govoreći na komemoraciji povodom 20. godišnjice srebreničkog zločina, rekao da je genocid zločin protiv celog čovečanstva i njegove posledice osećaju svi.

"Snage bosanskih Srba su počinili genocid... Oni su svim zarobljenim muškarcima, vojnicima, civilima, starim i mladim, oduzeli lične stvari i dokumenta, smišljeno i metodično ubijali isključivo na osnovu njihove pripadnosti i identiteta", pročitao je Meron deo jedne od presuda.

Citirajući presudu on je rekao da su snage bosanskih Srba znale kada su su upustile u taj genocidni poduhvat da će to ostati trajna rana muslimana, a da će odgovorni nositi ovu stigmu i da će ona služiti kao upozorenje za buduhcnost svima koji pomisle da ponove nešto tako gnusno.

Preusuda Krstiću, rekao je, samo je jedna u nizu presuda, a svaka je dokaz posvećenosti međunarodne zajednice da se odgovorni privredu pravdi, mada je presudno da se oni koji su počnili zločine pozovu na odgoovrnosti putem pravičnog sudskog postupka.

"Ne smemo zaboraviti da sudske presude ne leče duboke rane nanesene zločinima koji su pocicnjeni u Srebrenici. Sudske presude ne vode pomirenju", rekao je Meron.

Dodao je da toga moraju biti svesni svi, bez obzira da li je reč o meni koji sam ih izgubio svoje u holokaustu, ili onih koji su svoje izgubili u Srebrenici.

Toga, kazao je, moraju biti svesni svi - od građanskih i verskih vođa, roditelja, dece, pojedinaca, kao što su majke Srebrenice, te da njima pripadne obaveza da smognu snage da ponovo obnove svoje zajednice.

Moramo odati i počast brojnim muškarcima koji su od strašnih događaja 95. učinili toliko toga da krenemo napred i da nikada ne zaboravimo prošlost", poručio je Meron.

Bramerc: U Srebrenici se desio genocid

Foto: Tanjug / Srđan Ilić

Glavni tužilac Tribunala u Hagu Serž Bramerc izjavio je da se u Srebrenici dogodio genocid i da je to bio rezultat namerno smišljenog plana na najvišem niovu.

Bramerc se u obraćanju u Potočarima na obeležavanju 20 godina Srebrenice naveo da su to činjenice koje su više puta dokazane i dodao da "poricanje genocida predstavlja iskrivljeno prikazivanje činjenica i predstavlja uvredu za žrtve".

Kako je rekao za zločine u Srebrenici Tribunal je vodio i vodi postupke protiv 20 osoba a Radovan karadžić i Ratko Mladić se nalaze u tom sudu gde im se sudi za počinjeno.

On je istakao da su to dve osobe koje predstavljaju mržnju i zlo koje je dovelo do genocida.

Prema njegovim rečima konačno su dovedeni pred sud a međunardona zajednica se potrudila da potraga za zločincima ne prestaje.

Bramerc je naveo i da lokalni sudovi treba da nastave da rade i procesuiraju stotine predemta a u tome i pronalaženju begunaca ključna je regionalna saradnja.

"Moramo pomoći žrtvama da izgrade svoje živote...potrebno je da se mnogo toiga u tom cilju uradi uključujući i kompenzaciju. Prihvatanje istine prvi je korak ka poverenju" rekao je Bramerc.

Uncko: Nema loših naroda, samo loših pojedinaca

Visoki predstavnik za BiH Valentin Incko izjavio je danas da su se u Potočarima i ove godine ljudi okupili da se sete svih nevino ubijenih, jer "ako ih zaboravimo to bi bilo kao da ih ponovo ubijamo".

"U Srebrenici se desio genocid , to je činjenica koja je dokazana i nijedna rezolucija to ne može promeniti. Došli smo da kažemo istinu koja se desila ovde, jer samo nas istina može dovesti do pomirenja. Došli smo i da zahvalimo onima koji su zaustavili rat", rekao je Incko obrahcajući se na komemoraciji u Potočarima.

Poželeo je da ovo stoleće bude stoleće mira, te podsetio da treba da sledimo primer Nemacke i Francuske, koje su nekada bile neprijatelji, a danas su stubovi saradnje u Svropi.

"Došli smo ovde da se setimo svih nevinih ubijanih, jer ako ih zaboravmo to bi bilo kao ih ponovo ubijamo", rekao je Incko poručivši da nema loših naroda, već samo loših pojedinaca.

Duraković: Dobro smo izabrali - život umesto smrti

Gradonačelnik Srebrenice Ćamil Duraković danas je na komemoraciji povodom 20 godina od zločina u Srebrenici rekao da je to bio "genocid i najveći zločin posle holokausta", da su u njemu nestale čitave porodice bosanskih muslimana, ali da se prvi put u istoriji događa da se traga za svakom pojedinačnom žrtvom, da se svakoj žrtvi vraća identitet.

Srebrenica zbog toga postaje simbol civilizacije, rekao je Duraković koji je zapitao da li bi "bilo bolje da smo bili agresivniji, da li bi nas svi bolje shvatili kada bi imali razloga da nas se boje", a zatim dodao da odgovor na to uvek pronađe kad dođe u Potočare.

"Tada shvatim da smo dobro izabrali, ljubav umesto mržnje, pravdu umesto nepravde, život umesto smrti. Ostali smo svoji, jednostavni ljudi, kao što su to bili naši voljeni, ostali smo čovečni", rekao je Duraković.

Vučić doputovao u Srebrenicu, upisao se u knjigu žalosti

Premijer Srbije Aleksandar Vučić stigao je jutros u Memorijalni centar Potočari, gde se danas obeležava 20 godina od teškog ratnog zločina nad muslimanskim stanovništvom u Srebrenici.

Vučić je u Memorijalnoj sali obišao izložbu "Srebrenica – Potočari – 1995. – 2015.", gde se, u prisustvu najvećeg broja medija, upisao u knjigu žalosti.

Foto: Tanjug / Zoran Žestić

Vučić je upisujući se u Knjigu žalosti, izrazio najdublje poštovanje prema žrtvama zločina u Srebrenici i poručio da se on nikada ne sme zaboraviti, kao i da je vreme da počne da se gradi drugačija budućnost srpskog i bošnjackog naroda.

"Nadam se da se ovako užasan zločin više nikada neće dogoditi. Uveren u drugačiju i bolju budućnost u odnosima srpskog i bošnjačkog naroda izražavam najdublje poštovanje prema svim žrtvama, njihovim porodicama", napisao je premijer u Knjizi žalosti u Memorijalnom centru Potočari.

"Ovde u Srebrenici je obaveza svakog od nas da pognemo glavu i ne zaboravimo, i počnemo da stvaramo drugačiju budućnost", napisao je srpski premijer u Knjizi žalosti povodom 20. godišnjice zločina u Srebrenici.

Prilikom ulaska u salu majke stradalih Srebrenici su se rukovale i izljubile sa srpskim premijerom.

Foto: Tanjug / Srđan Ilić

Istovremeno pojedini okupljeni građani su mu zviždali i dobacivali.

Pored premijera Srbije Aleksandra Vučića došli su i bivši američki predsednik Bil Klinton, bivša državna sekretrka SAd Medlin Olbrajt, predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitanović, član Predsedništva BiH Bakir Izetbegovih, glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, šefica evropske diplomatije Federika Mogerini, predsednik Turske Ahmet Davutoglu, slovenački predsednik Borut Pahor...

Lunaček: Potrebno je raditi na procesu pomirenja u BiH

Na procesu pomirenja u Bosni i Hercegovini (BiH) potrebno je još raditi, ocenila je danas u Srebrenici potpredsednica Evropskog parlamenta (EP) Ulrike Lunaček i pozdravila dolazak srpskog premijera Aleksandra Vučića na komemoraciju, rekavši da je to važna poseta.

Ona je u izjavi Tanjugu, povodom komemoracije u Memorijalnom centru Potočari, rekla da je važno da se obeležava godišnjica "genocida", te da je važno da se oda pošta žrtvama, ali i preživelima najgoreg zločina posle Drugog svetskog rata.

Lunaček je istakla da je BiH zemlja koja je na putu u EU, i da je toj državi potreban još bolji suživot svih njenih građana, kao i da se ne gleda ko je ko po nacionalnosti ili veri, jer tako nešto samo dovodi do isključivanja ljudi. Prema njenim rečima, već se nešto dogodilo na tom polju, navodeći da nema više ratova, etničkih ubistava, ali da je potrebno još mnogo toga učiniti.

Lunaček je ukazala da je EP usvojio rezoluciju kojom je okarakterisao događaje u Srebrenici kao genocid i izrazila žaljenje što u Savetu bezbednosti UN nije bila usvojena rezolucija. Lunaček je pozdravila dolazak srpskog premijera Aleksandra Vučića na komemoraciju u Potočare, rekavši da je to važna poseta.

"Važno je što Vučić dolazi i nadam se da će iz Srebrenice poneti poruku da je ovde bilo genocida, jer bi to pomoglo porodicama žrtava da se pomire sa sudbinom", smatra Lunaček.

Istovremeno je izrazila žaljenje što je šef srpske diplomatije Ivica Dačić kritikovao ocenu da se radi o genocidu, dodajući da je taj zločin međunarodna zajednica okarakterisala kao takav.

Ona je dodala i da je EP pozdravio što je po prvi put usvojena izjava Predsedništva BiH da je 11. juli dan žalosti i sećanja, što je bio, kako je ocenila, veliki napredak, i put kojim treba nastaviti.

Vujanović: Nesporazumi na ovom prostoru da postanu prošlost

Predsednik Crne Gore Filip Vujanović izjavio je danas da ta država osuđuje zločin koji se pre 20 godina dogodio u Srebrenici i pozvao sve kako bi nesporazumi na ovim prostorima postali prošlost.

Vujanović je, u izjavi medijima u Memorijanom centru Potočari, rekao da dolazak delegacije Crne Gore pokazuje da ta država poštuje žrtve, da želi da pošalje poruku pomirenja i da ovaj prostor više nikada ne uđe u bilo kakav nesporazum koji bi obimom i težinom poremetio stabilnost.

"Mi iz Crne Gore smo uvek imali jednak odnos prema genocidu u Srebrenici. I naša Skupština donela je deklaraciju kojom se osuđuje genocid", podsetio je Vujanović.

On je naglasio da njegovim prisustvom, kao i prisustvom potpredsednika Vlade Crne Gore i parlamenta te zemlje, Crna Gora želi da uputi poruku pomirenja.

"Pozivam sve koji treba da pokažu da nesporazumi treba da budu večna prošlost ovih prostora, to i učine", rekao je Vujanović.

Prema njegovim rečima, Srebrenica je večna bol i opomena za čitavo čovečanstvo kako se takav zločin više nikada ne bi dogodio i kako bi se iz njega izvukle pouke za budućnost.

Inzko: Za pomirenje je malo 20 godina

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko izjavio je danas da je 20 godina malo za pomirenje na prostoru BiH, ali da je ono u toku, te da je zato dobro što je premijer Srbije Aleksandar Vučić došao u Potočare.

Kako je Inzko objasnio u izjavi Tanjugu u BiH postoji različito mišljenje u vezi sa onim što se dogodilo na tom prostoru,i dodao da je ista situacija i u sukobu između Turaka i Jermena, kao i, primera radi, u vezi sa Gavrilom Principom, da li je bio heroj ili ubica.

"Dvadeset godina je malo, ali mislim da je u toku pomirenje. To vidite ako gledate dramske klubove u Srebrenici ili muzičku školu ''Dobrih tonova'', gde 200 mladih, od kojih su 40 odsto Bošnjaci, a ostalo Srbi, koji se zajedno bave muzikom, to su radili i za papu", rekao je Inzko.

Prema njegovim rečima, put pomirenja počeo je pre pet godina dolaskom tadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića koji je, kako kaže, otvorio vrata da na obeležavanje zločina u Srebrenicu počnu da dolaze i Srbi.

On je istakao da je, kada je reč o pomirenju, dobro što je premijer Srbije Aleksandar Vučić došao da oda počast stradalima, dodajući da je njegova poruka u tom smislu veoma važna.

Pahor: Prošlost se ne može menjati, ali budućnost može

Predsednik Slovenije Borut Pahor poručio je danas, povodom 20-te godišnjice masakra u Srebenici, da se prošlost ne može menjati, ali zato budućnost može. "Budućnost traži bar dve stvari. Prvo su pomirenje i oproštaj. Znam da je to teško, ali to je jedina alternativa. Drugo je jasna evropska perspektiva BiH", objasnio je on u izjavi novinarima.

Prema Pahoru, pomirenje mogu postići samo građani BiH, a međunarodna zajednica tu ne može puno pomoći. Međutim, ono što može međunarodna zajednica jeste da učini puno u vezi jasne evropske perspektive.

"To je moj zadatak i zadatak Slovenije. Učinićemo sve što je moguće da se ne odugovlači s tom budućnošću", naglasio je Pahor koji je jedan od govornika na današnjoj komemoraciji.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Povezane vesti

Srpski premijer u Potočarima pogođen kamenom u glavu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Jul.2015

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, koji je danas prisustvovao komemoraciji povodom 20. godišnjice zločina u Memorijalnom centru, napustio je Potočare nakon napada u kome je pogođen kamenom u glavu, a naočare slomljene. On se ranije upisao se u Knjigu žalosti...Kako javljaju reporteri Tanjuga...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.