Godišnjica smrti Čavesa u senci protesta

Izvor: RTS, 05.Mar.2014, 11:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Godišnjica smrti Čavesa u senci protesta

Venecuela obeležila godišnjicu smrti Uga Čavesa. Skoro mesec dana tu državu potresaju demonstracije protiv vlade Nikolasa Madura.

U Venecueli je obeležena godišnjica smrti predsednika Uga Čavesa mešavinom uličnih protesta i svečane komemoracije, što je odraz duboke podeljenosti među tim južnoameričkim narodom, koje je dugogodišnji lider ostavio iza sebe.

Antivladini demonstranti duvali su u rog i pištaljke i blokirali ulice u prestočkim bogatim istočnim >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << delovima postavljajući barikade od smeća i drugog otpada, što je izazvalo gužve u jutarnjem špicu, ali su siromašne četvrti Karakasa bile tihe.

Ljudi su se svečno stajali u mauzoleju gde se nalaze posmrtni ostaci Čavesa da bi odali poštu borbenom, harizmatičnom lideru koji je transformisao Venecuelu tokom 14-godišnje vladavine.

Njegov naslednik, predsednik Nikolas Maduro organizovao je desetodnevne komemorativne aktivnosti povodom obeležavanja godišnjice smrti Čavesa (58), prenela je agencija AP.

Maduro je nosio svoju predsedničku lentu i mahao je masi, dok se, sa suprugom, vozio u crnoj limuzini na početku parade u čast preminulog lidera.

Paradu je zatim pratio, zajedno sa Čavesovim saveznicima iz regiona - nikaragvanskim predsednikom Danijelom Ortegom i predsednikom Bolivije Evom Moralesom.

Povodom godišnjice smrti prijatelja Čavesa, poznati američki reditelj Oliver Stoun snimio je 50-minutni dokumentarni film "Moj prijatelj Ugo" koji je premijerno prikazan na venecuelanskoj TV stanici "Telesur".

Međutim, rasprostranjeni kriminal, visoka inflacija, nestašice osnovnih namirnica i pogoršanje životnog standarda izazvali su gnev stanovništva prema vladi, naročito među srednjom klasom koju je to naviše pogodilo, navode agencije.

Analitičari kažu da antivladini protesti, u kojima uglavnom učestvuju pripadnici srednje klase, još ne predstavljaju pretnju za vladu Čavesovog naslednika Madura pošto se oslanja na veliku podršku koju je siromašno stanovništvo pružalo njegovom predhodniku Čavesu.

Protivnici predsednika Nikolasa Madura od 12. februara protestuju širom zemlje, a prema vladinim izveštajima, u demonstracijama je poginulo najmanje 11, a povređeno 130 ljudi.

Demonstranti, pretežno studenti i predstavnici opozicije, Madurovu administraciju krive za visoku stopu kriminala i ekonomske teškoće u zemlji.

Oni navode da je njegova politika dovela do nestašice osnovnih životnih namirnica i inflacije veće od 50 odsto, jedne od najviših u svetu, uprkos činjenici da je Venecuela veoma bogata naftom.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.