Izvor: S media, 01.Maj.2012, 10:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Godišnjica "Bljeska" (FOTO)
Pre tačno 17 godina počela je hrvatska vojno-policijske akcije "Bljesak" u kojoj je, prema podacima Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas", ubijeno 283 Srba iz zapadne Slavonije, među kojima 57 žena i devetoro dece i prognano oko 15.000 ljudi.
U akciji koja je trajala 1. i 2. maja 1995. godine, tokom 36 časova iz zapadne Slavonije, koja je tada bila u sastavu Republike Srpske Krajine, odnosno iz sektora Zapad pod zaštitom snaga Ujedinjenih nacija, proterano >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << je najmanje 15.000 Srba.
Napad hrvatske vojske i policije na zaštićenu zonu UN sektor "Zapad", počeo je 1. maja 1995. u 5.30 sati, a za manje od dan i po, 16.000 pripadnika hrvatskih snaga zauzelo je taj deo zapadne Slavonije. Prethodno je, u nekoliko vojnih akcija do kraja 1991. godine, iz zapadne Slavonije proterano 67.000 Srba.
Pomen žrtvama u Beogradu
U Beogradu će danas, povodom godišnjice "Bljeska", pomen srpskim žrtvama biti služen u crkvi svetog Marka u Beogradu, s početkom u 11 časova, a na Spomen ploču srpskim žrtvama proteklih ratova, u neposrednoj blizini tog hrama, biće položeni venci i cveće.
Prema podacima organizacije za ljudska prava "Hjuman rajts voč", nakon "Bljeska" uhapšeno je 1.500 Srba, a od njih su mnogi tada bili odvedeni u logore u Varaždinu, Slavonskoj Požegi, Novoj Gradiški i Bjelovaru.
Centralnom manifestacijom u Okučanima, uz prisustvo državnog i vojnog vrha, Hrvatska danas obeležava 17 godina operacije "Bljesak" kao pobedu u svom domovinskom ratu. U toj operaciji, hrvatske oružane snage su izgubile 142 svoja pripadnika, a ranjena su bila 162.
Zločin bez kazne
Prema podacima Dokumentaciono-informativnog centra "Veritas", za zločine u "Bljesku" i one početkom devedesetih godina na području zapadne Slavonije, niko od hrvatskih rukovodilaca nije odgovarao. Protiv komandanta treće gardijske brigade Hrvatske vojske Mladena Kruljca je 2005. godina podneta krivična prijava, ali optužnica nije podignuta, a on je naknadno unapređen u čin generala.
Hrvatski mediji: Srbima je samo nebo granica
Josipović podržava evropske ambicije Kosova
Puhovski: Pobeda Nikolića unazadila bi odnose dve zemlje
Dve nevladine organizacije iz Hrvatske - Inicijativa mladih za ljudska prava za Hrvatsku i Srpski demokratski forum podnele su pre tri dana krivičnu prijavu protiv počinilaca ratnih zločina nad zarobljenicima nakon operacije "Bljesak".
Zbog ratnih zločina u "Bljesku" haško tužilaštvo je dugo pripremalo optužnicu protiv predsednika Hrvatske Franje Tuđmana, koji je, u međuvremenu, umro 1999.godine.
Najveći broj Srba izbeglih u "Bljesku" živi sada u Republici Srpskoj, BiH. Oni će sa mosta u Gradiški, nazvanog Most spasa, danas baciti cveće u reku Savu, što čine svakog 1. maja u godinama posle svog egzodusa, a u crkvi Pokrova presvete Bogorodice u tom gradu u RS biće služen pomen.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je u više navrata, na komemarijacijama žrtvama "Oluje" u Gradiški (RS) da je taj zločin "ostao izvan rada zakonodavnih organa i u Hrvatskoj i u BiH" i da je to nepravda koja više boli zbog činjenice da se počinioci zločina ne privode pravdi.
Dva meseca posle "Bljeska" u hrvatsko vojno-policijskoj akciji "Oluja" je, prema podacima "Veritasa" poginulo i nestalo 1.922 Srba iz nekadašnje Republike Srpske Krajine, od čega su 1.192 bili civili, i proterano gotovo sve stanovništvo.
Haški tribunal je 15. aprila 2011. ocenio da je "Oluja" bila udruženi zločinački poduhvat i izekao prvostepenu presudu hrvatskom generalu Anti Gotovini od 24 godine zatvora, a Mladenu Markaču od 18 godina.
(Tanjug)
Foto: Beta



















