Godina korone: Mart - od prvog slučaja do policijskog časa

Izvor: B92, 06.Mar.2021, 13:54

Godina korone: Mart - od prvog slučaja do policijskog časa

Četiri meseca nakon Vuhana, 6. marta 2020, prvi slučaj zaraze koronavirusom registrovan je u Srbiji. Usledilo je 12 meseci koje nikad nećemo zaboraviti.

Do tog trenutka, dok je svet uveliko strahovao, mnogi su se u Srbiji nadali da će koronavirus ostati daleko on nas. Nažalost, nije bilo tako.

Igor Đantar (43) iz Subotice. saznaće se naknadno, prvi je pacijent u Srbiji kod koga je dokazano prisustvo koronavirusa tog 6. marta 2020. godine.

Istog dana, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar na vanrednoj konferenciji za medije kaže da se "desilo ono što se i očekivalo - imamo prvi pozitivan slučaj koronavirusa u Srbiji". Lončar, istovremeno, moli građane da se pridržavaju preporuka dodajući da je "Srbija u potpunosti spremna za ovo".

Samo par dana nakon prvog slučaja, u Srbiji se formira Krizni štab. Korukovodioci su predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić i pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković.

Među članovima štaba su ljudi koji će učestvovati u donošenju svih bitnih odluke u borbi protiv koronavirusa i čija ćemo televizijska obraćanja čitave godine netremice pratiti - epidemiolog Predrag Kon, dr Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", prof. dr Branislav Nestorović dečji pulmolog, prof. dr Branislav Tiodorović bivši direktor Instituta za javno zdravlje u Nišu, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Goran Stevanović, imunolog Srđa Janković...

Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon zabrinutim građanima odmah na početku poručuje da je situacija "nova, ali potpuno očekivana" i dodaje da je bitno da smo otkrili prvi slučaj.

"Ovo je dokaz da sistem funkcioniše", kaže Kon.

Srbija, kao i ostatak sveta, od tog se trenutka direktno suočava sa novim koronavirusom.

Dok narod strahuje od susreta sa nevidljivim neprijateljem, uz rast broja zaraženih, u Srbiji se uvodi vanredno stanje. Datum je 15.03.2020. godine.

"Obaveštavam vas da smo doneli odluku o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji cele Republike Srbije", poručuje u živom prenosu na gotovo svim domaćim televizijama Aleksandar Vučić.

On dodaje i da Srbija u ratu protiv nevidljivog protivnika mora da pobedi.

"Ovo će za nas biti najteža bitka za naš narod, bitka za naše stare i bolesne, oni su meta ovog žestokog napada. Moramo da čuvamo sve, a posebno naše najstarije", navodi Vučić.

U Srbiji je u tom trenutku registrovano 48 obolelih od koronavirusa.

Vlada Srbije donosi uredbu kojom su propisane mere koje će se primenjivati tokom vanrednog stanja. Uvođenje vanrednog stanja, između ostalog, značilo je:

Samo dva dana nakon uvođenja vanrednog stanja - nova odluka. Uvodi se policijski čas.

Svim građanima Srbije od srede, 18. marta, ograničeno je kretanje - u toku noći svima, a starijima od 65 godina u potpunosti.

"Doneli smo odluke koje su nepopularne, ali će sačuvati ljudske živote u zemlji", kaže u još jednom obraćanju naciji predsednik Aleksandar Vučić.

"Od 20 sati do 5 ujutru biće zabranjeno kretanje svima, bez obzira na uzrast, dok je apsolutno zabranjen izlazak na ulicu svim licima starijim od 65 godina, a u seoskim i manjim od 5.000 stanovnika, starijim od 70 godina", poručuje Vučić.

On navodi tom prilikom i da "niko ne može da bude na ulici (u toku noći), osim nadležnih organa na zadatku i radnika koji su u trećoj smeni".

Broj obolelih iz dana u dan raste, a 20. marta broj zaraženih penje se na 135. Muškarac iz Kikinde prvi je čovek koji je u Srbiji zvanično preminuo od posledica koronavirusa.

Policijski čas se produžava, a zabrana kretanja važi od 17 časova do pet sati narednog jutra.

Na ulicama su naoružani ljudi.

I dok vlada panika među građanima, i pored svih mera, virus se širi, tako da u toku marta beležimo 900 obolelih.

Hala Beogradskog sajma, umesto da ugosti nove modele automobila na tradicionalnom Sajmu zakazanom za kraj marta, postaje privremena kovid bolnica.

Smeštaj u halama namenjen je pacijentima, pozitivnim na koronavirus, ali sa blažim simptomima.

Epidemiolog Predrag Kon kaže da je smeštaj predviđen za odrasla lica, kao i da se još razmišlja o oboleloj deci, naglašavajući da do razdvajanja sa roditeljima neće doći.

"Biće dobra vest kome jave da će biti smešten na Sajmu, jer to znači da ima lakšu kliničku sliku, a imaće i medicinski nadzor", poručuje Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Zvaničnici najavljuju i da će Srbija preći na novi metod borbe protiv koronavirusa, koji podrazumeva masovno testiranje i izolaciju pacijenata sa blažim simptomima bolesti.

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prima krajem marta pismo predsednika Narodne Republike Kine Si Đinpinga, u kojem se kaže:

"Poštovani gospodine predsedniče, Epidemija virusa COVID-19 pogodila je Srbiju. Dozvolite mi da u ime Vlade Kine, kineskog naroda, kao i u svoje ime, Vama i prijateljskoj Vladi Srbije i njenom narodu, prenesem iskreno saosećanje uz želju da se oboleli brzo oporave, a epidemija bude pod kontrolom".

Sa terasa i prozora, svako veče od 20 sati čuju aplauzi u znak podrške medicinskim radnicima.

Kriza nije samo zdravstvena već i ekonomska. Mnogi tokom epidemije neće raditi, biznisi trpe. Kao pomoć, između ostalog, najavljuje se jednokratna pomoć od po 100 evra svim punoletnim građanima, kao i isplata minimalaca privrednicima.

(nastaviće se)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.