
Izvor: Mondo, 19.Sep.2012, 16:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Gnjilanskoj grupi" pet do 15 godina zatvora
Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu osudilo je danas 11 pripadnika "gnjilanske grupe" OVK za zločine iz 1999. godine.
Pripadnici tzv. Gnjilanske grupe su od početka juna do kraja decembra 1999. godine do smrti mučili namanje 47 lica mahom Srba i nealbanaca, od kojih se 32 lica i danas vode kao nestala.
Prvooptuženi Aguš Memiši, koji je nedavno pretio osvetom zameniku tužioca za ratne zločine, osuđen je na 12 godina zatvora.
Nazif i Ahmet >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << Hasani osuđeni su na 13 godina, Faton Hajdari na 10 godina, Samet Hajdari na 15, Ferat Hajdari na osam godina zatvora, Kamber Sahiti takožđe na osam godina, a Seliman Sadiku i Burim Fazliju na 12 godina zatvora.
Šefket Musliju i Sadik Aliju osuđeni su u odsustvu na pet, odnosno osam godina zatvora, pošto su u bekstvu.
Optužbi su oslobođeni SSemsi Nuhiju, kao i još petorica koji su u bekstvu - Fazlija Ajdari, Redžep Aliji, Šaćir Šaćiri, Idriz Aliji i Ramadan Halimi.
Predsednica sudskog veća Snežana Nikolić Garotić, obrazlažuchi presudu rekla je da su osudjeni krivi što su kao pripadnici OVK, od početka juna do kraja decembra 1999. godine, surovo, do smrti mučili 47 osoba, dok je najmanje 147 ljudi protivpravno liđeno slobode, mučeno, a zatim pušteno.
Sudija se posebno osvrnula na mučenje i silovanje dve zaštićene svedokinje u tom postupku, detaljno navodeći koja su sve zverstva osuđeni počinili nad njima.
Osuđeni su, takođe, nanosili velike patnje i pljačkali imovinu stanovništva.
Pripadnici OVK koji su danas osuđeni oglašeni su krivim za ubistvo 47 žrtvava, dok se ostalim pripadnicima gnjilanske grupe koji se ne nalaze na optužnici tužilaštva za ratne zločine "na dušu stavlja" mučenje i zarobljavanje najmanje 148 lica.
Apelacioni sud u Beogradu je u decembru 2011. godine ukinuo prvostepenu presudu kojom je devet pripadnika OVK osudeno i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno sudenje.
Suđenje toj grupi objedinjeno je odlukom suda u martu 2012. godine, posle ukidanja presude i odluke da se beguncima sudi u odsustvu.
(Tanjug, foto: Tanjug/Zoran Žestić)