Izvor: B92, 16.Mar.2014, 09:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Glasanje i u 18 država
Beograd -- Državljani Srbije koji žive u inostranstvu mogu da ostvare svoje biračko pravo i da glasaju na vanrednim parlamentarnim izborima u 18 država.
Biračka mesta su otovrena od sedam do 20 sati po loklanom vremenu.
Državaljani Srbije koji žive u Velikoj Britaniji i SAD, a koji su se prijavili diplomatsko konzularnim predstavništvima da žele da iskoriste biračko pravo za vanredne parlamentarne izbore, glasali su juče, zbog razlike u vremenskoj zoni.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Državljani Srbije će tako glasati na ukupno 35 biračkih mesta u 20 država.
Prema podacima državnih institucija, u inostranstvu živi oko četiri miliona državljana Srbije. Medjutim, prema podacima DKP za glasanje se prijavilo oko 3.500.
Biračka mesta su otvorena u Austriji, Belgiji, Velikoj Britaniji, Bosni i Hercegovini - u Sarajevu i Banjaluci. U Italiji su otovrena četiri biračka mesta - u Rimu, Milanu, Trstu i Vićenci, zatim u Libiji, Makedoniji, Norveškoj i Rusiji.
Državljani Srbije koji žive u Nemačkoj biračko pravo mogu da iskoriste na šet biračkih mesta, i to u Berlinu, Diseldorfu, Minhenu, Štutgartu, Frankfurtu i Hamburgu, a u SAD na tri - Vašingtonu, Njujorku i Čikagu.
Biračko mesto otvoreno je i u Sloveniji, zatim u Turskoj - Istambulu, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima - Abu Dabiju, u Francuskoj - Parizu i Strazburu, a u Holandiji u Hagu.
U Hrvatskoj se glasa u Zagrebu i Vukovaru, u Crnoj Gori u Podgorici i Herceg Novom, zatim u Češkoj Republici i na dva biračka mesta u Švajcarskoj - Bernu i Cirihu.
Za ove vanredne parlamentarne izbore državljani Srbije koji žive u Kanadi i još nekim državama neće moća da glasaju, jer se za izbore prijavilo manje od 100 birača, što je zakonski minimum.
Državljani Srbije koji se nisu prijavili za glasanje u inostranstvu svoje biračko pravo moći će da ostvare u Srbiji, u mestu prebivlišta.
Glasanje i u 18 država
Izvor: Akter, 16.Mar.2014
Državljani Srbije koji žive u inostranstvu mogu da ostvare svoje biračko pravo i da glasaju na vanrednim parlamentarnim izborima u 18 država
Građani Srbije glasaju na 35 biračkih mesta u inostranstvu
Izvor: Telegraf.rs, 16.Mar.2014
Građani Srbije mogu da glasaju na 35 biračkih mesta u 20 zemalja i da pravo glasa ima 6.808 prijavljenih srpskih građana











