Giljermo Markoni – čovek opsednut radio-talasima

Izvor: Studnel.com, 25.Apr.2016, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Giljermo Markoni – čovek opsednut radio-talasima

Rođen je u italijanskoj aristokratskoj porodici. Otac mu je bio Italijan, a majka Irkinja. Obrazovao se uglavnom kod kuće jer je sebi mogao da priušti najbolje privatne učitelje. Kasnije odlazi na Tehnički institut u Livorno i tamo počinje da eksperimentiše sa radio-talasima i uspeva da razvije sistem za bežičnu telegrafiju. Kasnije je vršio eksperimente na imanju svoga oca u Ponketiju i uspeva da pošalje bežične signale na razdaljinu od jedne i po milje. Godine >> Pročitaj celu vest na sajtu Studnel.com << 1896. seli se u Englesku i patentira svoj sistem za bežičnu telegrafiju.
Markonijeva telegrafska kompanija osnovana je tri godine kasnije, a 1901. polazi mu za rukom da pošalje i primi prvu bežičnu poruku preko Atlantskog okeana. Ovaj eksperiment važan je zbog toga što je osporio dotadašnju tezu da će činjenica da je Zemlja okrugla ometati slanje i primanje bežičnih signala. Narednih godina Markoni nastavlja da radi na povećanju razdaljine za primanje i slanje bežičnih signala, da bi 1909. godine dobio Nobelovu nagradu za fiziku.
Za vreme Prvog svetskog rata priključio se italijanskoj vojsci, a rat je završio činom kapetana. Često je odlazio na diplomatske misije u Francusku i SAD, a učestvovao je i na Pariskoj mirovnoj konferenciji. Upravo u to vreme vratio se proučavanju kratkih talasa i uspeo je da razvije sistem za komuniciranje koji koristi kratke talase za prenos poruka. Pored bežične komunikacije, Markoni se bavio i drugim stvarima. Tako mu pripadaju zasluge i u razvijanju radara, kao i u stvaranju British Broadcasting Company, odnosno BBC-ja. Nastavio je da eksperimentiše sa radio-talasima sve do svoje smrti 20. juna 1937. godine. Vrhovni sud SAD je šest godina posle njegove smrti presudio da je Markoni koristio pronalaske Tesle i Olivera Lodža za svoje izume, ali mu se ne osporava zasluga u izumu radio-transmisije.
Izvori: biography.com, nobelprize.org.

na danasnji dangiljermo markoninaucnikfizicarradio talasibiografija

Nastavak na Studnel.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studnel.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studnel.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.