Geni odgovorni za nedelovanje hemoterapije

Izvor: Blic, 28.Jun.2012, 13:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Geni odgovorni za nedelovanje hemoterapije

Kod osoba kod kojih se razvila abnormalnost na dva gena, hemoterapija veoma često nema nikakvo korisno dejstvo, objavili su američki naučnici nadajući se da će njihovo otkriće pomoći lekarima da bolje osmisle terapiju.

Stručnjaci su ustanovili da geni, tačnije promene na dva gena na maloj regiji hromozoma 8q omogućavaju tumorima da podnesu uticaj leka antraciklin, ali ne i drugih tipova lekova za hemoterapiju.

“Novo saznanje je veoma korisno jer će lekari >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << sada moći da odrede ko će od obolelih biti otporan na antracikline”, rekla je Andrea Ričardson sa bostonskog Dana-Farber Instituta čija je studija objavljena u stručnom časopisu “Nature Medicine”.

“Ovo bi moglo dovesti do terapije koja bi se temeljila na konkretnoj formi tumora kod određenog pacijenta, odnosno delovala bi na određeni tumor “podobnog” pacijenta”, rekla je Ričardson.

Ona je dodala da kod onih kod kojih je dijagnostikovan rak dojke većina pacijentkinja dobije 2 ili 3 tipa hemoterapije, što znači da svako dobije manje više jednaku terapiju.

Lekari već sada mogu testirati gene žene obolele od raka dojke određujući koja je osetljiva na estrogen i odrediti koja je dobar kandidat za lekove koji blokiraju hormone kao što je tamoksifen.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.