
Izvor: Megafon.co, 07.Jun.2022, 12:57
Gde tražiti informacije o narednom koraku u obrazovanju?
Kako se niški đaci i studenti informišu o školama i fakultetima pre nego što donesu odluku o narednom koraku u svom obrazovanju?
“Pitam roditelje za savet, a odlučujem ja. Hteo sam da upišem Umetničku školu, bio sam u Umetničkoj školi i samo nju sam tako posećivao, ostale nisam. Bio je u školi Sajam srednjih škola i tu su me obavestili i inače i ovako na internetu nalazim koliko bodova treba za te škole. Inače, hoću da upišem Gimnaziju 9. maj i ima na internetu >> Pročitaj celu vest na sajtu Megafon.co << isto broj poena i za šta je koji smer i tako to”, kaže Damjan Dimitrijević, učenik osmog razreda OŠ Branko Miljković iz Niša.
Damjan – Foto – Sonja Urošević
Njegova vršnjakinja Jana Stanisavljević dodaje:
“Bio je Sajam gde su dolazile sve srednje škole i to je svima nama dosta pomoglo, jer su onda ljudi koji su došli iz srednjih škola nama dosta toga objasnili i razjasnili mnoge nedoumice koje smo imali o tim srednjim školama.”
Jana – Foto – Sonja Urošević
Obaveza osnovnih škola je da sprovedu projekat profesionalne orijentacije, što podrazumeva upućivanje učenika sedmog i osmog razreda u mogućnosti koje imaju za dalje školovanje. Osnovna škola Branko Miljković iz Niša nekoliko godina unazad organizuje Sajam profesionalne orijentacije na kome učenici i roditelji mogu da se detaljno upoznaju sa opcijama. Ali to nije sve.
“Mi smo pre tri godine krenuli da sprovodimo i testiranje učenika osmog razreda u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje, gde učenici, nakon testiranja, koje obično traje nekih sat i po do dva, mogu da procene svoje neke mogućnosti i koji su njihovi afiniteti. Tako da, sa tim rezultatima i sa upoznavanjem obrazovnih profila, gde mi kao škola organizujemo to upoznavanje uz saglasnost, saradnju sa roditeljima, učenici mogu da donesu odluku koje će to biti škole koje će oni staviti, odnosno, uvrstiti u listu želja”, objašnjava Tijana Ranđelović, direktorka ove škole.
Tijana – Foto – Sonja Urošević
Uz to, Tim za profesionalnu orijentaciju informiše učenike i roditelje o svemu što ih interesuje.
“Ono što smo mi izdvojili kao važno je, ne samo ono što nam je propisano procedurom završnog ispita, a to je svakako i prijavljivanje učenika koji rade po afirmativnim merama i učenika koji rade po individualnom planu, dakle, to je negde naša obaveza. Ono što je važno je svakako saradnja sa roditeljima. Najčešće je važno da roditelji tih učenika čuju koje su mogućnosti za dalje školovanje i negde u saradnji sa našim timom, pre svega i sa odeljenskim starešinama osmog razreda, mogu da razmatraju šta je ono što je najbolje za učenika.”
Informacije o fakultetima
Milena Medenica, studentkinja je niškog Fakulteta zaštite na radu.
“Fakultet zaštite na radu u Nišu mi je oduvek bio zanimljiv. To je star fakultet, tradicija oko 50 godina i više, jedinstven fakultet u Srbiji, na Balkanu. Tako da mi je i tema zaštite životne sredine i zaštite na radu uvek bila zanimljiva.”
Njoj je, za početak, značila promocija fakulteta dok je još bila u srednjoj školi.
“Prvenstveno sam došla do informacija šta nudi ovaj fakultet prilikom promocije još u srednjoj školi, koju je održao Fakultet zaštite na radu. Nakon toga, pogledala sam i sajt fakulteta, sve informacije koje se tu nalaze. Takođe i pripremna nastava koja se održava na fakultetu i koja je besplatna značila je u tom trenutku.”
Milena – Foto – Sonja Urošević
Evica Stoiljković, redovni profesor Fakulteta zaštite na radu i prodekan za nastavu kaže da se na različite načine trude da dođu do budućih studenata.
“Prisutni smo na sajmovima obrazovanja, sajmovima profesionalne orijentacije, zapošljavanja, zatim gostovanjem u medijima, promocija Fakulteta na društvenim mrežama, zatim oglašavanjem na internet stranici Fakulteta, gde, da kažem, budući kandidati znaju da uvek prate internet stranicu našeg Fakulteta, posebno sekciju Upis. I naravno, organizujemo i Dan otvorenih vrata, kada su u mogućnosti da se upoznaju, kako sa kadrovskim, tako i sa materijalnim kapacitetima našeg fakulteta.”
Evica – Foto – Sonja Urošević
Na studijskom programu Zaštita na radu za ovu školsku godinu ima mesta za 100 budžetskih, 20 samofinansirajućih studenata, na programu Zaštita životne sredine – 60 budžetskih, 60 samofinansirajućih, a na trećem programu – Zaštita od požara – 40 budžetskih, 20 samofinansirajućih studenata.
Afirmativne mere
“Što se tiče afirmativnih mera, Vlada Republike Srbije je Fakultetu odobrila upis šest budžetskih studenata iz tri grupacije afirmativnih mera. I to – dva studenta romske nacionalne pripadnosti, zatim, dva studenta sa invaliditetom i dva studenta državljana Republike Srbije koji su srednju školu završili u inostranstvu.”
Evica kaže da se trude da olakšaju studiranje.
“Imali smo jednog studenta koji je završio naš fakultet i koji je počeo sa radom, student koji ima multipla sklerozu. Za takvog studenta sam organizovala nastavu i uopšte izvođenje ispita u amfiteatru, s obzirom da nam je amfiteatar u prizemlju fakulteta i da imamo prilaznu rampu za osobe sa invaliditetom.”
Na Fakultetu zaštite na radu smatraju da bi se interesovanje studenata iz ove grupacije afirmativnih mera povećalo kada bi ugradili lift.
“Međutim, za takav investicioni projekat nam je svakako potrebna podrška resornog ministarstva, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja”, zaključuje Evica.
Produkcija: Marker
Muzika: After You – Dan Lebowitz
*Rad Užičkog centra za prava deteta podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“.