Izvor: Blic, 03.Jun.2004, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gde su 23 miliona dolara?

Gde su 23 miliona dolara?

Nije sporno da li je trebalo 'Sartid' prodati, niti zašto je prodat američkoj kompaniji, pitanje je ko je uzeo novac, bio je jedini komentar za 'Blic' ekonomiste Miroslava Prokopijevića. Gde je novac od prodaje 'Sartida'?

- Odgovor na to pitanje morate zatražiti u Trgovinskom sudu. Novac mora da bude iskorišćen za namirenje poverilaca, po Zakonu o stečaju. Tvrdim da novac nije otišao u budžet, Ministarstvo ili Agenciju za privatizaciju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << - kaže bivši ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahović.

U Trgovinskom sudu juče su odbili da daju bilo kakvu izjavu ovim povodom.

Ni Ivan Lalić, potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije, nije hteo da odgovari na ovo pitanje.

- Imajte strpljenja. Ostavimo UBPOK da na miru završi istragu - kaže Lalić, potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije.

On nije želeo da navodi konkretne sporne momente koji ukazuju na zloupotrebu prilikom uvođenja stečaja i prodaje 'Sartida', zavedene u izveštaju, kako ne bi ugrozio istragu.

- Još ima ljudi koji će biti pozvani na informativni razgovor i ne bismo želeli da im damo putokaz za odbranu - kaže Lalić.

Odgovor na pitanje gde je novac od prodaje 'Sartida' nije poznat ni Goranu Pitiću, bivšem ministru za ekonomske odnose sa inostranstvom u Vladi premijera Đinđića, koji kaže da bi, s obzirom da nije učestvovao u prodaji 'Sartida', bio iznenađen ukoliko bi ga u narednom periodu pozvali na informativni razgovor tim povodom.

- Ne znam gde je novac. Ne znam šta je sporno u prodaji 'Sartida'. Moje tumačenje tog posla zasniva se na šturim informacijama. Stoga, ne želim da spekulišem, jer imamo ozbiljnog strateškog partnera koji je fabriku vratio u funkciju - kaže Pitić.

Afera zbog kampanje

Ako je bilo zloupotreba, Pitić očekuje da će to nadležni organi istražiti i da će pružiti javnosti na uvid dokaze. Ali, s obzirom na to da se, kako kaže, zaključci donose pre okončanja istrage, da je već definisan krivac u javnosti i s obzirom na to šta se sve pojavljuje ovih dana kao tema, ne isključuje mogućnost da je ovo priča s političkom pozadinom, iskorišćena u svrhu predsedničke predizborne kampanje.

Lalić, pak, negira da je akcija UBPOK-a politički vođena. Tvrdi da Savet ne radi u stranačkom interesu, već da su jednostavno na primeru 'Sartida' ukazali na korupciju u pravosuđu.

- Svi odgovori leže u trgovinskim sudovima. Na primeru 'Sartida' pokazali smo kako država nije zaštitila javni interes, ostavljajući prostor u trgovinskim sudovima za korupciju. U izveštaju smo dokumentovali kako je 'Sartid' po svim pokazateljima prodat za mnogo manje para no što je vredeo, pogotovu zbog otpisa duga od milijardu i 700 miliona dolara koji je pao na teret države prilikom prodaje. Samo je jedna ćerka fabrika, po proceni 'Dilojta i Tuša' iz 1999. godine, vredela 39 miliona dolara, a sam 'Sartid' i šest ćerki firmi prodate su za ukupnu sumu od 23 miliona dolara. Izveštaj govori kako je kršena procedura tokom samog postupka, što povlači krivičnu odgovornost nekih ljudi iz pravosuđa. UBPOK to sada istražuje - kaže Lalić.

Prebacivanje nadležnosti

Stečajni postupak u 'Sartidu' trebalo je, u skladu sa uobičajenom mesnom nadležnošću, da bude u nadležnosti Trgovinskog suda u Požarevcu. Kako tvrdi izvor 'Blica', na insistiranje Gorana Kljajevića, predsednika Trgovinskog suda u Beogradu, Mihajlo Rulić, predsednik Višeg trgovinskog suda, čiji je sin u to vreme bio pripravnik kod Kljajevića u sudu, doneo je jula 2002. godine odluku o izuzimanju ovog predmeta iz nadležnosti suda u Požarevcu i o njegovom prebacivanju u beogradski Trgovinski sud.

Predmet je preuzeo sam Kljajević, koji je, prema nezvaničnim tvrdnjama, zajedno sa Nemanjom Kolesarom odigrao presudnu ulogu u prodaji smederevske železare 'Sartid' američkom 'Ju-Es stilu' za 23,6 miliona dolara.

Mihajlo Rulić, predsednik Višeg trgovinskog suda, objašnjava da pri donošenju takve odluke nije bio ni pod kakvim pritiskom, već da je iskoristio svoja ovlašćenja u skladu sa zakonom.

Među osumnjičenima za eventualne zloupotrebe u postupku stečaja i prodaje 'Sartida' jesu i bivši šef kabineta ubijenog premijera Zorana Đinđića Nemanja Kolesar, bivši stečajni upravnik 'Sartida' Branislav Ignjatović, bivši predsednik stečajnih veća 'Sartida' Dušan Marčićev i direktor konsaltinga u Ekonomskom institutu Dragan Šagovnović.

Pripadnici UBPOK-a saslušali su u svojstvu osumnjičenog i Mirka Banićevića, radnika firme 'Dilojt i Tuš' koja je radila procenu vrednosti 'Sartida'. Tanja Nikolić Đaković - Katarina Preradović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.