Gaza je mutna; Ali zašto?

Izvor: B92, 18.Maj.2021, 16:27

Gaza je mutna; Ali zašto?

Gaza -- Pojas Gaze, koji je jedno od najgušće naseljenih područja na svetu, mutan je na Gugl mapama, odnosno satelitske slike su u niskoj rezoluciji.

Kako navode strani mediji, te slike su mutne, iako su dostupni snimci mnogo boljeg kvaliteta.

Primera radi, u Gazi jedva da je moguće da se vide automobili na ulicama, dok se u Pjongjangu, glavnom gradu Severne Koreje, vozila jasno raspoznaju, te je čak moguće da se vide i ljudi na ulicama.

Satelitski snimci >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << postali su važan faktor tokom izveštavanja o izraelsko-palestinskom sukobu, ali su vlasti izrazile zabrinutost da bi detalji na fotografijama mogli da ugroze sigurnost zemalja.

Analitičari i istražitelji pokušavaju putem satelitskih snimaka da potvrde područja raketne paljbe i ciljanih zgrada u Gazi i Izraelu.

"Od Izraela i palestinskih teritorija ne dobijamo satelitske slike visoke rezolucije, što nam otežava situaciju", kazao je istražitelj Samir za BBC.

Međutim, nisu mutni samo satelitski snimci koje šalju Gaza i Izrael. To područje ima nisku rezoluciju i na Gugl Ertu.

"Najnoviji snimak Gugl Erta je iz 2016. i potpuno je beskorisna. S druge strane, zumirao sam neko nasumično ruralno područje u Siriji i od tada je snimljeno više od 20 slika, u vrlo visokoj rezoluciji", napisao je na Tviteru novinar Arik Toler.

Gugl navodi kako mu je cilj "da redovno stavlja nove snimke gusto naseljenih mesta", ali to očigledno nije slučaj s Gazom, javljaju svetski mediji.

BBC je razgovarao s kompanijama Gugl i Epl, te ih je pitao za problem niske rezolucije izraelsko-palestinskog područja.

Epl je saopštio da radi na ažuriranju mapa na veću rezoluciju, a Gugl ističe kako im snimci dolaze iz različitih izvora te da razmatra "mogućnost ažuriranja svojih fotografija kada budu dostupne one sa višom rezolucijom".

"S obzirom na važnost trenutnih događaja, ne vidim zašto bi se komercijalni snimci ovog područja i dalje trebalo da namerno da budu u nižoj rezoluciji", napisao je na Tviteru istraživač Nik Voters, koji koristi javno dostupne informacije otvorenog koda.

Javne platforme, kao što su Gugl Ert Epl maps svoje satelitske snimke nabavljaju od drugih kompanija.

Kompanije Maksar i Planet labs već sada nude snimke Izraela i Gaze u visokoj rezoluciji.

Ove mnogo kvalitetnije slike mogu da otkriju detalje do pola metra ili manje. Planet labs potvrdio je za BBC da pruža slike u rezoluciji od 50 cm. Međutim, istražitelji otvorenog koda se u velikoj meri oslanjaju na besplatni softver za mapiranje i nemaju često pristup slikama visoke rezolucije, koje je bi trebalo dodatno da se plate.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.