Izvor: B92, 17.Dec.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
G17 plus: Zakon o zapleni imovine
Beograd -- Član Predsedništva G17 plus Vladimir Ilić kaže da G17 predlaže donošenje zakona o zapleni imovine stečene krivičnim delima.
"Iako u krivičnom zakonu već postoji osnov za zaplenu imovine stečene kriminalom i korupcijom, problem je realizacija", rekao je Ilić predstavljajući program G17 plus za borbu protiv korupcije.
On je kazao da se ta odredba odnosi na imovinu kojom je izvršeno krivično delo i na korist stečenu konkretnim krivičnim delom:
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
"Ovim zakonom tražimo da se pre samog postupka, ili u toku, zamrzne sva imovina onih koji su osumnjičeni za kriminal i korupciju i da se njima stavi teret dokazivanja porekla imovine. Da se jasno odvoji legalno stečena imovina od nelegalno stečene i da se nelegalno stečena na kraju sudskog postupka oduzme".
Kao drugu tačku programa za borbu protiv korupcije Ilić je naveo drastično uvećanje broja izrečenih zatvorskih i novčanih kazni.
Ilić je rekao da će G17 PLUS zahtevati hitno usvajanje zakona o formiranju nezavisne agencije za borbu protiv korupcije već na prvoj sednici novog saziva Skupštine.
Cilj formiranja te agencije biće sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije usvojene krajem 2005. godine.






