Frula kišu nadjačala

Izvor: Vesti-online.com, 26.Jul.2018, 02:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Frula kišu nadjačala

Nebo nad Prislonicom, selu tek nekoliko kilometara udaljenom od Čačka, ni ovog leta nije bilo naklonjeno organizatorima 31. sastajanja i nadmetanja najboljih frulaša Srbije. Ni broj posetilaca nije bio na očekivanom nivou, a mnogi krive organizatore Sabora frulaša zbog nedovoljne medijske pripreme.

Međutim, ni kišno vreme, ni relativno slaba poseta nisu uticali na brojne frulaše za koje je i sam nastup na tradicionalnom takmičenju veliki uspeh i veoma bitan u nadi da će >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << se izvođenjem melodija na ovom drevnom instrumentu nametnuti žiriju i publici.

Program Sabora frulaša u Prislonici trajao je tri dana i za to vreme je nastupilo oko 400 učesnika među kojima su bili brojni muzičari i članovi folklornih društava. Ipak, sve je bilo u znaku frule jer je i osnovni cilj, prema rečima proslavljenog frulaša i domaćina Sabora Bore Dugića, da se jedan od najstarijih instrumenata otrgne od zaborava u čemu se u protekle tri decenije u potpunosti uspelo.

Takmičari su nastupali u nekoliko kategorija, ali najvažnije je bilo nadmetanje u kategoriji modernog muziciranja. Kad su završeni nastupi frulaša koji su se za ovo takmičenje kvalifikovali na nekoliko predtakmičenja širom Srbije, i žiri i publika su imali ozbiljan i odgovoran zadatak da proglase najboljeg među najboljim u Srbiji.

Prema odluci žirija, Janko Lukić iz Kragujevca je ponovio prošlogodišnji uspeh i njemu je pripalo saborsko priznanje Zlatna frula, drugo mesto je pripalo Darku Preliću iz Nove Varoši, a treći po kvalitetu izvođenja melodija na instrumentu, koji se pravi od kruškovog, bagremovog, jasenovog i jabukovog drveta, bio je Stefan Dimitrijević iz Brusa.

Za razliku od stručnog žirija, nagrada publike pripala je Darku Preliću iz Nove Varoši. Nagradu za najbolje odsvirano kolo osvojila je je Irena Marić iz Osaonice, pesmu je najbolje odsvirao Jovan Burgić iz Brusa, a najbolji scenski nastup je imala Dajana Đokić iz Brusa.

- Naravno da sam prezadovoljan ponovljenim uspehom na Saboru koji slavi i čuva frulu i našu muzičku tradiciju. Zadovoljan sam i svojim nastupom, ali svako od nagrađenih je mogao i zaslužio saborsko priznanje, a o pobedniku su odlučivale nijanse - istakao je pobednik ovogodišnjeg Sabora Janko Lukić.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.