
Izvor: Studnel.com, 09.Maj.2016, 17:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fridrih Šiler – čovek koji je doveo romantizam u Nemačku
Rođen je 10. novembra 1759. godine u Marbahu na Nekaru, u vojničkoj porodici. Počinje da studira prava 1773, da bi se dve godine kasnije prebacio na medicinu. Po završetku fakulteta počinje da radi kao vojni doktor u Štutgartu. U to vreme objavio je svoju čuvenu dramu Razbojnici, čije su glavne poruke da uvek postoji dobro i zlo, kao i da se uvek i na svaki način moramo suprotstavljati nepravdama. Delo je naišlo na dobar odziv kod mlađe publike, ali >> Pročitaj celu vest na sajtu Studnel.com << i na ne tako povoljne reakcije Šilerovih nadređenih u vojsci. Tada mu je zabranjeno da se bavi književnošću ako želi da ostane u vojsci, na šta on beži iz Štutgarta i napušta svoj dotadašnji posao. Seli se u Manhajm, gde radi kao bibliotekar i kasnije kao pisac za pozorište.
Godine 1788. upoznaje se sa Geteom, što je imalo presudan značaj za njegov život. Između njih dvojice razvilo se duboko prijateljstvo, koje je trajalo do kraja Šilerovog života. Upravo na Geteov nagovor Šiler počinje da piše za satirične časopise, a kasnije i za pozorište. Njih dvojica osnivaju i čuveni Vajmarski teatar, koji se brzo nametnuo kao autoritet na pozorišnoj sceni Nemačke i koji je doprineo preporodu nemačke drame. Šiler dobija plemićku titulu 1802, a umire tri godine kasnije, u 46. godini života.
Iza sebe je ostavio dela koja iz današnje perspektive mogu izgledati beznačajno, ali koja su doprinela razvoju novih ideja na kraju 18. veka, a naročito romantizma. Poznate su njegove drame: Razbojnici, Viljem Tel, Spletka i ljubav, Don Karlos, Devica Orleanska, Verenici iz Mesine. Pisao je i poeziju, eseje i istorijska dela, a takođe je i pisac Ode radosti, koju je kasnije Betoven uvrstio u četvrti stav Devete simfonije, nakon čega je postala izuzetno poznata.
Izvori: tamoiovde.wordpress.com, lektira.rs.
na danasnji danfridrih silerpesnikdramaturgbiografija