Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Okt.2012, 11:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Festival stvaralaštva sutra u Bačkoj Topoli
BAČKA TOPOLA -
Festival duhovnog i materijalnog stvaralaštva Srba Dinaraca u Vojvodini biće održan sutra i u subotu u Bačkoj Topoli i okupiće više od 400 učesnika, najavio je direktor Srpskog kulturnog centra "Vuk Karadzić" Julijan Rac.
Jubilarna 20. manifestacija, koja se održava pod nazivom"Našem rodu i potomstvu", ove godine trajaće dva umesto tri dana, rekao je Rac Tanjugu, kritikujući pokrajinski sekretarijat za kulturu zbog malo novca opredeljenog za ovu jedinstvenu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << manifestaciju, koja već dve decenije kontinuirano čuva, afirmiše i promoviše kulturu, tradiciju i običaje dinarskih Srba koji žive u Vojvodini.
On je ukazao da mnogo razumevanja za Festival tokom proteklih godina nije bilo ni u Ministartvu za kulturu, ali da se zahvaljujući organizatoru i sponzorima ipak održao i značajno uticao na podmlađivanje i podizanje kvaliteta u radu grupa koje su po pojedinim vojvođanskim naseljima u okviru Kulturno- umetničkih društava ili samostalno negovale izvornu igru, pesmu, običaje i muziku krajeva iz kojih su se u različitin periodima doseljavli u Vojvodinu.
Time je ta manifestacija, kako je naveo, dala puni doprinos čuvanju narodnog stvaralaštva srpskog naroda u svoj njegovoj raznolikosti. Priredba pod nazivom "Našem rodu i potomstvu" će početi sutra jednočasovnim druženjem dece osnovnih škola sa dečijim pesnikom Dušanom Đurđevićem.
Svečano festivalsko veče biće održano u subotu i okupiće 12 izvornih grupa iz devet mesta u Vojvodini, gde se neguje stvaralaštvo dinarskih Srba, a one će uz goste iz Brčkog izvesti scenski prikaz različitih običaja.
Festival nije takmičarskog karaktera, ali će program pratiti stručna komisija u sastavu: prof etnomuzikoloh Gordana Roganović, etnomuzikolog Sanja Ranković, koreograf Ljubomir Vujčin i kustos etnografskog muzeja Vera Šarac Momčilović.
Dvodnevna manifestacija će biti održan u sportskoj hali Osnovne škole "Čaki Lajoš".
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Festival stvaralaštva danas u Bačkoj Topoli
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Okt.2012, 03:42
BAČKA TOPOLA -..Festival duhovnog i materijalnog stvaralaštva Srba Dinaraca u Vojvodini biće održan danas i sutra u Bačkoj Topoli i okupiće više od 400 učesnika, najavio je direktor Srpskog kulturnog centra "Vuk Karadzić" Julijan Rac...Jubilarna 20. manifestacija, koja se održava pod nazivom"Našem...

























