Falš kondomi preplavili Srbiju

Izvor: Radio 021, 10.Jul.2015, 18:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Falš kondomi preplavili Srbiju

Tržište cele Srbije preplavljeno je falsifikovanim kondomima na čijem je pakovanju naziv njihovog najpoznatijeg proizvođača.

Kondomi spadaju u medicinska sredstva, a njihov kvalitet, efikasnost i bezbednost kontroliše Agencija za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) i izdaje dozvolu za stavljanje u promet.

Ta saznanja potvrdili su za "Alo" i u Agenciji za lekove, dodavši da ih je kompanija koja je zadužena za stavljanje kondoma u promet obavestila da su na tržištu >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << falsifikovani primerci tog medicnskog sredstva.

"Kupljeni su na teritoriji cele republike, području Beograda i Novog Pazara. U prodaji je nekoliko vrsta. Pogrešno su naznačeni rok upotrebe, zemlja proizvodnje i naziv, a na pakovanjima su i pogrešni brojevi serija i lot brojeva", navode za list u ALIMS-u.

Budite oprezni i čitajte šta piše na pakovanju. Prema informacijama iz Agencije za lekove, falisifikati na tržištu su:

kondom - serijski broj: 20108492 * kondom - serijski broj: TBR9057 * kondomi za produženi užitak - serijski broj: 21409262, kondom rebrasti, lot broj: PK3077  kondom ultratanki, lot broj: 21209115.

Prim. dr Nevenka Dimitrijević, lekar opšte medicine, kaže da pacijenti koji dobiju bilo kakav problem od korišćenja kondoma prvo dođu kod svog izabranog lekara u Dom zdravlja i to prijave. "Kondomi su najkorišćenije medicnsko sredstvo. Falsifikovani su posebno opasni po zdravlje, jer predstavljaju rizik od širenja infekcija, pa i HIV-a, alergija i neželjene trudnoće. Od izuzetne je važnosti kontrola proizvodnje i kupovine tih medicinskih sredstava. U svojoj praksi videla sam da pacijenti nemaju razvijenu svest za šta se sve upotrebljava kondom, a kad dobiju tegobe, najčešće smognu hrabrosti da prvo kažu nama, izabranim lekarima", objašnjava ona i dodaje da, ukoliko lekari imaju dovoljno informacija o pacijentovom problemu, onda i mogu da mu pomognu, jer pacijenti zbog stida ne žele da idu kod drugih specijalista.

"Polno prenosive bolesti jako su opasne jer se brzo šire i nikada se ne zna ko je sledeći na redu", upozorava dr Dimitrijević.

Kako upozoravaju u Agenciji za lekove, falsifikovana medicinska sredstva, u ovom slučaju kondomi, nisu bezbedna za upotrebu, jer nisu proizvedena po principima dobre proizvođačke prakse od ovlašćenih proizvođača niti kontrolisana od strane regulatornih tela i ne može se garantovati ni njihov kvalitet, efikasnost ni bezbednost.

"Rizik je jer nemaju efekte koje originalni kondomi obezbeđuju, što se odnosi pre svega na mogućnost dobijanja polno prenosivih bolesti, kao i rizik od neželjene trudnoće", navode oni.

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.