Evropske integracije timski rad građana

Izvor: RTS, 02.Jul.2009, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropske integracije timski rad građana

Proces evropskih integracija bilo koje zemlje nije elitistički projekat, već predstavlja timski rad čitavog društva i građana, ocenila Milica Delević. Građani moraju da razumeju koje uslove ispunjavaju na putu ka EU, jer će tako kontrolisati i Vladu, tvrdi Delevićeva.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milice Delević izjavila je da proces evropskih integracija, bilo koje zemlje pa i Srbije nije elitistički projekat koji se tiče samo Vlade već predstavlja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << veliki i timski rad čitavog društva i građana.

Delević je, na završnoj konferenciji Građanskih inicijativa na kojoj su predstavljeni rezultati projekta Dijalog građana i građanki za evropski konsenzus, rekla da za proces evropskih integracija nije dovoljan jedan ili više ministara.

"Nije dovoljna ni cela Vlada. Skupština, kojoj upućuje zakone, treba da joj bude partner, ali ni to nije dovoljno jer evropske integracije zahtevaju učešće čitavog društva i građana", objasnila je Delević.

Podsetila je da 61 odsto građana Srbije podržava ulazak zemlje u EU, naglasivši da je zbog toga važno da "građani znaju i razumeju koje uslove moramo ispuniti na putu ka EU jer će na taj način moći kontrolisati Vladu šta i koliko je od potrebnog uradila".

Prema njenim rečima, druga važna stvar koju građani treba da znati jeste zbog čega je Evropa važna, kakve direktne i indirektne koristi donosi.

Podsetila je na to da su srpski izvoznici od 2000. godine zbog autonomnih trgovinskim mera koje primenjuje EU na određene proizvode iz Srbije uštedeli dve milijarde evra, a od februara do aprila oko 83 miliona.

Srpski proizvodi na tržištu EU

Delevićeva je precizirala da se indirektna korist ogleda u tome što je tržište EU otvoreno za proizvode iz Srbije, regionalno članstvo u CEFTA ali i najava investicija u iznosu od pola milijarde evra.

Profesor Fakulteta Političkih nauka Tanja Miščević je rekla da se tokom šest konferencija o Dijalogu građana i građanki za evropski konsenzus iskristalisalo nekoliko važnih preporuka.

Prvi set preporuka tiče se odnosa civilnog i javnog sektora jer nema procesa evropskih integracija koji vode samo političari bez civilnog društva, Univerziteta, sindikata, nevladinih organizacija, medija.

Drugi set preporuka se odnosi na modele uticaja procesa evropskih integracija na civilno društvo, a treći se tiče odnosa civilnog sektora i institucija EU.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Nadežda Gaće podsetila je da je procenat građana Srbije za ulazak u EU u poslednje dve godine opao, ocenivši da su za to delimično odgovorni političari koji unapred daju obećanja koja se ne ispune.

Zbog toga je važno da se proces integracija više približi građanima u čemu bi mediji imali značajnu ulogu, naglasila je predsedica NUNS-a.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.