Evo koji delovi Beograda su najzagađeniji

Izvor: Mondo, 10.Feb.2015, 11:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evo koji delovi Beograda su najzagađeniji

Najzagađenije lokacije u Beogradu su raskrsnica Ulica kneza Miloša i kralja Milana, Glavna pošta, Autokomanda, Mostarska petlja, Narodna skupština, Šumice i tržni centri Ušće i Piramida.

Foto: Mondo/Goran Sivački Smog i magla iznad grada.

To su pokazali rezultati projekta „Biomonitoring teških metala u vazduhu/edukacija o uticaju saobraćaja na kvalitet vazduha“, koji je finansijski podržala kompanija Naftna industrija Srbije u okviru javnog konkursa "Zajednici >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << zajedno“. -

Biomonitoring predstavlja jeftiniju, ali i jednostavniju alternativnu metodu u poređenju sa standardnim instrumentalnim merenjima. Biomonitori predstavljaju organizme, delove ili zajednicu organizama koji izloženi različitim vrstama zagađenja daju informacije o kvalitetu i stanju životne sredine", ekla je Mirjana Aničić Urošević, menadžerka projekta.

U Laboratoriji za fiziku okoline Instituta za fiziku u Beogradu, korišćenjem aktivne metode utvrđivanja teških metala u vazduhu uz pomoć vrećica sa mahovinom, utvrđeno je da na najzagađenijim ulicama i raskrsnicama u prestonici na svakih sat vremena prođe više od 3.500 automobila.

Manje zagađene lokacije, kojima prođe između 2.000 i 3.000 vozila po času, su Zeleni venac, Dom Omladine, Knez Mihailova, Savski trg, Višnjićeva ulica, Karaburma i drugi delovi grada.Manje od hiljadu automobila i drugih prevoznih sredstava prođe jednosmernim ulicama i to Sinđelićevom, Resavskom, Ulicom Triše Keclerovića i Balkanskom, gde je neznatno zagađen vazduh, piše "Danas."

Tokom 2014. godine kada je realizovan projekat, mahovine u vrećici su izlagane atmosferskoj depoziciji na 48 mernih mesta uključujući glavne gradske raskrsnice, saobraćajne petlje, kružne tokove, prometne ulice, ali i one sa manjim protokom vozila. Istraživanjem je utvrđeno prisustvo kancerogenih i toksičnih elemenata kao što su cink, olovo, arsen, kobalt, nikl, platina i mnogi drugi.

Rezultati projekta "Biomonitoring teških metala u vazduhu/edukacija o uticaju saobraćaja na kvalitet vazduha“, koristiće se za izradu planova upravljanja koji se odnose na kvalitet vazduha i održivi transport kao što su promena prioritetnih tokova vozila, izmeštanje tranzitnog saobraćaja iz centralnih ka perifernim zonama grada i obezbeđivanje pešačkih zona i biciklističkih staza, planiranje i projektovanje ozelenjavanja urbanih i zagađenih oblasti radi smanjivanja uticaja zagađenja.

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.