Erdogan: Evropi je potrebna Turska

Izvor: B92, 27.Maj.2014, 15:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Erdogan: Evropi je potrebna Turska

Ankara -- Turski premijer Redžep Erdogan rekao je da rezultati izbora za EP, na kojima su osnažile desničarske stranke, ukazuju na pretnju od rastućeg rasizma u Evropi.

Erdogan je izjavio da izbori, koji su završeni u nedelju, pokazuju da je dugogodišnja turska zabrinutost o rasizmu i povećanom broju rasističkih napada u Evropi, "legitimna i ispravna".

On se obraćao članovima njegove vladajuće stranke u parlamentu posle rezultata koji su pokazali da francuski ekstremni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Nacionalni front i druge ekstremno desničarke stranke koje su proiv Evropske unije i imigracije jako ojačale na izborima za Evropski parlament.

Mnoge od ovih stranaka protive se učlanjenju Turske u EU.

Erdogan je rekao da bi članstvo Turske u EU, zemlje koja je uglavnom muslimanska, poslužilo kao "lek" za rasizam i antisemitizam u Evropi.

"Evropi je potrebna Turska više nego što je Turskoj potrebna EU", rekao je Erdogan.

Pregovori Turske o pristupanju EU počeli su 2005. godine, ali se jedva kreću, uglavnom zbog spora Turske sa Kiprom, koji je član EU, i nelagode u EU povodom prijema zemlje sa velikim brojem stanovnika, većinom muslimana.

Turska je zemlja kandidat za članstvo u EU od 1999. godine.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Erdogan: Evropi je potrebna Turska

Izvor: Akter, 27.Maj.2014

Turski premijer Redžep Erdogan rekao je da rezultati izbora za EP, na kojima su osnažile desničarske stranke, ukazuju na pretnju od rastućeg rasizma u Evropi

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.