Episkop Atanasije: Krštavajte se, radujte i obnavljajte

Izvor: Nezavisne Novine, 13.Apr.2015, 15:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Episkop Atanasije: Krštavajte se, radujte i obnavljajte

PREBILOVCI, - Umirovljeni episkop zahumsko-hercegovački i primorski Atanasije poručio je vjernicima u Prebilovcima da se u što većem broju krštavaju, raduju i obnavljaju kao što se obnavlja veličanstveni hram Svetog Vaskrsenja Hristovog u ovom mjestu, čiju gradnju svi prate s radošću.

Episkop Atanasije služio je danas svetu arhijerejsku liturgiju u ovom hramu, koji je danas proslavio prvu krsnu slavu - Vaskrsenje Hristovo. Vjernici su svečano dočekali Blagodatni oganj i Časni >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << krst koji je donesen iz Jerusalima, a danas je u hramu kršteno troje djece.

"Ovo je velika radost za nepobjedive Prebilovčane. Prebilovci prebivaju, opstaju, traju i trajaće do strašnog suda", istakao je episkop Atanasije.

On nije želio govoriti o zlikovcima da ne bi kvario ovaj uzvišeni dan, ali je istakao da su mučenici na nebu njihovi zastupnici pred Bogom.

"I vi i vaš vladika /Grigorije/, sveštenici - svi se obnavljaju i želimo da i ova pustinja procvjeta, da bude zasađen maslinjak, da groblja budu ukrašena i da osjetimo radost života", istakao je episkop Atanasije.

U Prebilovcima kod Čapljine trenutno živo 58 Srba koji kažu da im nije život lak na ovom području, ali da snagu crpe u vjeri i crkvi, te u hramu čiji završetak s posebnom radošću čekaju.

Njegovo visoko preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije ranije je najavio da će 8. avgusta biti osveštan hram i sahranjene kosti prebilovačkih žrtava iz Drugog svjetskog rata.

"Nadamo se da će to biti događaj mira  pomirenja, a ne razdora i svađe", rekao je vladika Grigorije, dodajući da je crkva u Prebilovcima sagrađena uz pomoć velikog broja dobrih ljudi.

Hram Vaskrsenja Hristovog u Prebilovcima, gradi se po uzoru na Hram Groba Gospodnjeg u Jerusalimu, na mjestu nekadašnje spomen-kosturnice u kojoj su bile položene kosti 4.000 Srba ubijenih u Drugom svjetskom ratu, a koja je 1992. minirana. U novoj crkvi biće položene i kosti koje su pronađene nakon eksplozije i sakupljene po povratku Srba u ovo mjesto.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.